آموزشی برای سوارکارهای تازه کار

اسب سواری ورزشی است که سابقه طولانی دارد. این ورزش امروزه به یک رقابت سالم تبدیل شده و بسیاری افراد برای گذراندن اوقات فراغت خود از آن استفاده می‌کنند، این ورزش البته به نسبت پر هزینه به نظر می‌رسد.

سوارکاری به سوار شدن و هدایت کردن اسب مربوط است و نیاز به تمرین دارد. سوارکاری به شکل سنتی از دیرباز وجود داشته و اسب به عنوان یکی از رام‌ترین حیوانات در دسترس انسان برای حمل و نقل مورد استفاده قرار می‌گرفته است، هرچند یا پیشرفت تکنولوژی و توسعه وسائط نقلیه کارکرد قدیمی خود را از دست داده و استفاده از آن شکل نمادین سمبلیک و یا ورزشی دارد.

اسب سواری نیز اصولی دارد، اصولی که گذشتگان به دلیل سروکار داشتن با انواع حیوانات و دام ها کاملا با آن خو گرفته‌اند اما شاید انسان مدرن امروزی نیاز به آموزش داشته باشد تا بتواند با یک اسب برخورد مناسب داشته باشد.

سوارکاری امروزه یکی از رشته های محبوب ورزشی نیز هست که در المپیک نیز سالهاست که جایگاه خود را حفظ کرده و ماده‌های مختلف آن همیشه با استقبال تماشاگران روبرو می‌شود.

پایگاه اینترنتی wikiHow نکاتی را درباره اسب‌سواری و اصول مربوط به آن بر شمرده است که با هم مرور می کنیم:

اسب سواری ورزشی سرگرم کننده اما دشوار است. این ورزش نیاز به شجاعت دارد. برای انجام اسب سواری لازم است نکته‌هایی را بدانیم:

1) یک مرکز اسب سواری خوب پیدا کنید. اگر مبتدی هستید و سعی می‌کنید به تنهایی اسب سواری را یاد بگیرید زیاد به جایی نمی‌رسید. در مراکز اسب سواری شما یک مربی خوب خواهید داشت که به شما اسب مناسبتان را نشان می‌دهد.

وقتی مرکز اسب سواری را پیدا کردید، با یک یا دو جلسه مربی و اسب را محک بزنید. مربی اسب سواری باید با تجربه باشد و اسب سواری‌اش خوب باشد. او باید صبور باشد، اما نباید منتظر باشید تا آنچه در فکر شماست بخواند.

او نباید شما را وادار به اسب سواری کند، شما باید احساس راحتی کنید. اسب باید آرام و برای یک مبتدی راحت باشد. اسب باید زیر هشت سال سن داشته باشد. اسبی را پیدا کنید که به صورت دایره‌وار آرام حرکت کند و به مدت نیم ساعت با آن تمرین کنید.

2) اسب خود را آماده کنید. قبل از شروع باید افسار اسب را به کمک مربی ببندید.

3) بر روی اسب سوار شوید. معمولا باید این کار را از سمت چپ انجام داد، اما برای اسب بهتر است که از هر دو طرف سوار شوید.

4) تعادل خود را پیدا کنید. برای دور اول، احتمالا مربی خودش اسب را هدایت می‌کند تا شما به حس اسب سواری عادت کنید. اگر احساس می‌کنید که تعادل خود را از دست می‌دهید به یال اسب بچسبید تا زمانی که تعادل را باز یابید.

شما باید ریتم حرکت اسب را احساس کنید و دستانتان با ریتم حرکت، تکان بخورد، اما نباید زیاد افسار را بکشید، زیرا به دهان اسب وصل است. آرنج‌های شما باید با ریتم حرکت به آرامی ، تکان بخورد.

هنگامی که اسب سواری می‌کنید جلو را نگاه کنید و کمر خود را صاف نگه دارید. تقریبا یک سوم کفش‌های شما باید در رکاب باشند و پاها باید به سمت پایین باشند. نگذارید که پاهایتان زیاد به سمت جلو برود انگار که بر روی صندلی نشسته‌اید، این روش نشستن نادرست است. شانه‌ها، کشاله ران و پاشنه‌های پایتان باید کشیده باشند.

5) برای کنترل اسب کمک بگیرید. کمک می‌تواند طبیعی باشد مثلا از دست‌ها و پاهایتان کمک بگیرید یا مصنوعی باشد مثلا از رکاب‌ها و شلاق کمک بگیرید. برای پیش بردن اسب ساق پاهای خود را ببندید.
اگر اسب راه نیفتاد پیش‌تر ساق پاها فشار دهید. ممکن است به شما بگویند که برای اسب‌های تنبل از شلاق و رکاب کمک بگیرید ، اما اگر اسب خود ترتبیت شده باشد، نیازی به این کار نیست.

برای متوقف کردن اسب سعی کنید در پایین‌ ترین قسمت زین بنشینید و کمی افسار را بکشید. می‌توانید از گفتن “هووو” نیز استفاده کنید. سعی کنید اسب خود را بدون استفاده از افسار نگه دارید.
اسب شما باید به موقعیت بدنی شما واکنش نشان دهد. برای دور زدن با اسب، افسار را به راست یا چپ بکشید و با پایی که همان طرف است کمی به اسب فشار بیاورید. شما باید این کار را انجام دهید وگرنه اسب تنها سرش را می‌چرخاند، اما مستقیم می‌رود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید