گزارش تصویری جشنواره اسب کاسپین

جشنواره اسب کاسپین بزرگداشت زنده یاد لوئیز فیروز در روز پنج شنبه بیست سوم آبان توسط انجمن حفاظت از اسب کاسپین در مجموعه سوارکاری نوروزآباد با شرکت بیش از ۹۰ اسب در بخش های مختلف برگزار شد. برگزاری این جشنواره که با حمایت مرکز پرورش اسب پارت و همکاری آکادمی نوروزآباد انجام شد، بعد از سالها نقطه عطفی در دنیای اسب کاسپین بود.

این جشنواره پر شور و حال در محل خانه و اصطبل تاریخی بانو لوییز فیروز ، کاشف اسب کاسپین، برگزار می شد. این محل که تحت عنوان مجموعه سوارکاری و چوگان نوروزآباد در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسیده است، بعد از مدتها خاموشی چنین روز پویایی را با شرکت کودکان، نسل قدیم و جدید، مالکان و علاقمندان اسب ، مدیران سازمانهای دولتی از جمله موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، موسسه آموزش و ترویج کشاورزی ، شرکت توسعه و تجهیز اماکن ورزشی کشور و شهرداری تهران را به چشم می دید.

در بخش اصلی این جشنواره که به صورت رقابت زیبایی با داوری استاد بابک شکی، سینا ظهیر و علیرضا خدابنده لو برگزار شد بیش از ۷۰ رأس اسب از استانهای گیلان، مازندران، تهران، البرز، گلستان و یزد در ۷ گروه سنی به رقابت پرداختند و به مالکین اسبهای برتر هر گروه جوایز نقدی و لوح یادبود اهدا شد. پیرترین اسب جشنواره مادیان ۱۸ ساله ای بود که مسافت طولانی را برای رسیدن به جشنواره طی کرده بود و مورد تشویق تماشاگران قرار گرفت. این مادیان مسن که سرنوشت نام داشت توسط معلم ورزش و فوق برنامه دبستان امام مهدی عج در روستای محروم یموت در بندر ترکمن نگهداری می شود و در اشنایی کودکان منطقه با تیمار، نگهداری و تاریخ اسب مورد استفاده قرار میگیرد.

نمایش توانمندی اسب کاسپین در سوارکاری کودکان با شرکت سوارکاران کودک و نوجوان از مراکز مختلف آموزش سوارکاری با اسب کاسپین برگزار شد. شاگردان خانم دکتر هما خاتمی از باشگاه سوارکاری الوند تهران، مجموعه سوارکاری نورزآباد تهران و سوارکاران مزرعه گیسوم گیلان از جمله شرکت کنندگان این بخش بودند.
سوارکاری ولتیژ کودکان نیز با مربی گری سرکار خانم مینا فراهانی، بنیانگذار رشته سوارکاری ولتیژ در ایران از دیگر بخش های این رویداد فرهنگی‌ورزشی بود که استقبال و تشویق پیاپی حاضرین همراه شد.
نمایش اسبدرمانی با حضور هنر آموز نوجوان دارای بیماری اوتیسم سوار بر اسب کاسپین با مربی گری جناب آقای شهریار رنجبر نیز به اجرا درآمد.

همچنین در مراسمی به پاس حضور باهمتان عزیز ، لوح تقدیر جشنواره به همراه يك راس اسب توسط دکتر عبدالجلیل غیادی از اعضای انجمن حفاظت از اسب کاسپین به دکتر ابراهیم خانی ، رئیس انجمن کوتاه قامتان ایران، اهدا شد.

از دیگر بخش های متنوعی که در این رویداد جشنواره برگزار شد رونمایی از تمبرهای یاد بود بانو لوییز فیروز و کارت پستال های ویژه کمپین نامه ای به لوئیز فیروز بود. این مراسم با حضور کارن و آتشه فیروز ، فرزندان این بانوی ایرانی، سوارکاران، پیشکسوتان برگزار شد. علاقمندان همچنین به صورت نمادین نامه هایی خطاب به بانو لوییز فیروز نوشتند و پس از جمع آوری تمام نامه ها و قرعه کشی به برنده یک راس اسب کاسپین توسط مرکز پرورش اسب پارت اهدا شد. در بین تمام نامه هایی که در قرعه کشی شرکت کرده بودند نامه دختر بچه ای برنده شد که با دستان کودکانه اش طرح یک اسب کاسپین را برای بانو لوییز فیروز نقاشی کرده بود! این نامه ها در پاکتی بزرگ با الصاق تمبر یادبود لوئیز فیزوز به صورت نمادین توسط کودکان سوار با اسب کاسپین به منزل ابدی لوئیز فیروز در مزرعه اسبهای کاسپینش واقع در روستای قره تپه شیخ کلاله ارسال شد.

از نقاط قوت این جشنواره فعالیت بانو آتشه فیروز به عنوان ارزیاب انجمن بین المللی اسب کاسپین بود که در کنار اعضای کمیته تبارنامه انجمن حفاظت از اسب کاسپین به بررسی اسب های کاسپین ایران برای ثبت در تبارنامه داخلی و بین المللی پرداختند. همچنین نصب میکروچیپ و نمونه گیری از اسب ها برای انجام آزمایشات دی ان ای توسط موسسه تحقیقات علوم دامی کشور انجام شد.

 {gallery}events-horse/festival-Caspian_Horse2{/gallery}

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید