مقالات علمی ، بهداشتی اسب و سوارکاری

عنوان مقاله : نقش درمانی اسب وسوارکاری در مبارزه با سرطان
مولف: مهتاب باباحیدری دانشجوی مهندسی دامپروری وپرورش اسب دانشکده علمی کاربردی فدراسیون سوارکاری
ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آيا مي دانيد که :
- اختلالات چشم از چند منظر شامل اختلالات پيشرونده ، عفوني ، غير عفوني ، آسيب هاي نئوپلاستيک ودستگاه بيني- اشکي مورد ارزيابي قرار مي گيرند
-کاهش مادرزادي رنگدانه پوست که در پلک ها ومخصوصا در نژاد آپالوزا ، پينتو،آلبينو ديده مي شود
-کدورت هاي خطي در طول که به صورت رنگ پريده ، خاکستري وکدر ديده مي شوند خطوطي هستند که به خوبي در قرنيه محصور شده اند
-در موئيدها يک ضايعه مادرزادي نسبتا معمول در کره اسبها مي باشندکه برخي از آنها سبب التهاب قرنيه وملتحمه مي گردد
- کيست هاي استرومالي عنبيه وابسته به عنبيه آبي رنگ پريده « چشم ديواري « هستند

آیا می دانید که...

- انتخاب نوع تیپ اسب یا نوع ساختار فیزیکی بدن بستگی به نوع عملکرد دام دارد .
- ارزیابی کلی تیپ اسب از فاصله معینی انجام می شود که در آن فاصله می توان تناسب های غیرمعمول وناهنجاریهای اسکلتی بدن را در نواحی سر ، گردن تا شانه ،کمر ومفاصل زانو ،مهره های کمر ، پا وجدوگاه بررسی کرد .
- در ارزیابی تیپ باید از فاصله ای معین و در حالت های ایستادن ،راه رفتن ،دویدن از نماهای جلو وپشت ، اسب را مورد بررسی قرار داد که پس از مشاهده ظاهری ، مشاهده دقیق اسب ولمس نواحی مهم بدن ضروری است .

سقط جنین در مادیان

بطور کلی طبق تعریف، خروج کره اسب قبل از زمان قانونی وقوع زایمان و در هر مرحله از آبستنی ، سقط جنین نامیده می شود که می تواند زیانهای اقتصادی فراوانی به صنعت دامداری و اسبداری وارد سازد؛

تغذیه مادیان باردار

هر پرورش دهنده اسبی می داند که سلامتی کره اسبی که از مادیان متولد می شود بستگی زیادی به سلامتی خود مادیان دارد.با این وجود گاهی اوقات پرورش دهندگان اسب اشتباهات فاحشی را در این زمینه مرتکب می شوند.

 درمان فلج مغزی به کمک اسب ها

الیزابت گوویا به فلج مغزی دچار شده است. او به تنهایی نه می تواند بنشیند و نه روی پاهایش بایستد و نیاز شدیدی به فیزیوتراپی منظم دارد. اما در چند ماه گذشته او به عنوان بخشی از برنامه درمانی خود به اسب سواری روی آورد.

اسب و آب

▪ تمام ارگانهای بدن نیازمند آب می باشند :
- دستگاه گوارش برای رقیق سازی مواد غذایی و کمک به حرکت غذا در طول روده به آب احتیاج دارد .
- جهت انتقال مواد زاید به بیرون از بدن آب مورد نیاز می باشد .
- آب به متابولیسم کمک کرده و دمای بدن را تنظیم می کند .

اسب و احتیاجش به نمک

نمک یک ماده بسیار ضروری می باشد که بدن به آن احتیاج دارد ولی قادر به ساخت آن نیست و باید در جیره غذائی اضافه شود .نمک از سدیم و کلر تشکیل شده است . سدیم یک الکترولیت می باشد و الکترولیتها از ذراتی که دارای بار الکتریکی می باشند و یون نامیده می شوند تشکیل شده اند .

آشنایی با سم اسب

سم شامل سه قسمت دیواره، کف و قوباغه است که تمامی آنها از جنس شاخی بوده و احساس ندارند و به همین علت است که می توان آنها را برید و یا میخ به درون آنها کوبید. تفاوت این قسمتها در میزان رطوبت موجود در آنهاست که در قورباغه بیشترین و در دیواره کمترین میزان رطوبت وجود دارد. بالای سم تاج قرار دارد که رشد سم از آن قسمت صورت می گیرد، پس سم از بالا به پایین رشد می کند مانند ناخن انسان.

مراقبت از دندان های اسب

دندانهای اسب نقش مهم و حیاتی در سلامتی او دارد.  دندانهای اسب بر خلاف انسان در عمق استخوانهای آرواره اش قرار گرفته و در تمام طول عمرش در حال رشد است با این وجود طول دندانها از حد خاصی بیشتر نمی شود زیرا دندانها به همان اندازه که رشد می کند ساییده می شود که این سایش دندانهای اسب در هنگام جویدن غذا اتفاق می افتد.

واکسیناسیون اسب

واکسن ها از جمله تاثیر گذارترین سلاح ها برای حفاظت اسب ها در مقابل بسیاری از بیماری ها هستند. در چندین سال گذشته نیز واکسیناسیون جان هزاران اسب را نجات داده و بسیاری از بیماری ها را در گله اسب ها محدود کرده است.

اسب برای زندگی در دشتهای وسیع و باز آفریده شده تا به تاخت از دست حیوانات درنده فرار کند در جستجوی غذا به مسافتهای دور برود و بالاخره آفریده شده تا در گله یا رمه زندگی کند. اسب برای سواری دادن بوجود نیامده بشر از دیرباز خود این نقش را کشف نمود و به عنوان وسیله‌ای آن را به خدمت گرفته است.

کـــــزاز
کزاز از بيماريهاي حاد و عفوني انسان و دام مي باشد و با تاثير زهرابه باکتري در روي سلسله اعصاب مشخص مي شود. باکتري عامل بيماري (کلستريديوم تتاني) از راه خراش و زخمهاي جلدي وارد بدن مي شود و در بافت هاي مجروح رشد کرده و توليد زهرابه مي نمايد.

تغذیه کره اسبها

آغوز اولین شیر تولیدی مادیان می باشد. آنتی بادی بالایی دارد که اسبها را در برابر بیماریها محافظت می کنند. کره اسبها به صورت متوسط باید در 6 ساعت اول زندگی در هر ساعت 1 فنجان شیر را دریافت کنند. دریافت کردن آغوز در 12 ساعت اولیه زندگی بسیار مهم می باشد.روده کوچک کره اسبها باز است و اجازه جذب مولکولهای آنتی بادی را به آنها می دهد.

آشنایی با داروهای اسب

   اسید تیلودرونیک
اسیدتیلودرونیک (به شکل ملح دی سدیم تیلودرونیت)
طبقه بندی داروئی:متعلق به خانواده بی فسفو نات ها از محصولات موثر بر روی استخوان

صفحه1 از5

آخرین‌پست‌های ایران هورسی در اینستاگرام؛ ما را دنبال کنید: