مقالات ادبی، هنری ، تاریخی اسب و سوارکاری

چکیده: نقش اسب در فرهنگ مردم دوران باستان با قربانی کردن آن برای خدایان آغاز شد. با اهلی شدن این حیوان منبع قدرت عظیمی برای کار و حمل و نقل پیدا شد که تاکنون جریان دارد.

شعر طنزی برای اسب

اسب حيوان نجيبي است اگر بگذارند
چون بشر کیس عجيبي است اگر بگذارند

سم بکوبد به زمین توی چراگاه جمال
گاهش از عشق نصیبی است اگر بگذارند

در اسطوره ها و مراسم دینی بسیاری از تمدنها، اسب مقامی شامخ دارد و در وهلۀ اول نماد خورشید بود و گردونۀ او را می کشید و برای خدایان خورشید، قربانی می شد و آن را با خدایان دریا مربوط می دانستند.

این بشقاب یکی از پادشاهان ساسانی را نشان می دهد که سوار بر اسب در حال تیراندازی و شکار شیر است. این بشقاب از نقره ی زراندود و به وزن 546 گرم با قطری معادل 20.8 سانتی متر ساخته شده است.
قدمت این اثر به سده ی چهارم تا ششم میلادی بر می گردد و هم اکنون در موزه ی هنر کلیولند نگهداری می شود.

درکل مي توان دو نوع اسپ -تنومند نسايي و خرد جثه سنتي- در ايران ساساني تميز داد. هم دولت و هم نجباي بزرگ داراي تعداد زيادي ستور از جمله اسبان مختلف بودند.

موسیقی زیبای اسب آرزو از فرهاد جواهر کلام را برای شما آماده کرده ایم. متن این ترانه زیبا را در زیر بخوانید و موسیقی آن را از انتهای همین مطلب گوش داده و یا دانلود کنید.

در ادامه ی مقاله قبل، قصد داریم شما را با اصطلاحات پوشش آلات و زیور آلاتی که ترکمن های عزیز برای اسب های بلند قامت و زیبایشان استفاده می کنند، بیشتر آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

صفحه1 از9

آخرین‌پست‌های ایران هورسی در اینستاگرام؛ ما را دنبال کنید: