لیزرایکس

ليزر درماني،يک شيوه ي درماني مدرن و موثر

ليزر درماني چيست؟


درمان اسب با ليزر درماني يک روش درمان بي خطر و غير تهاجمي است. در اين درمان نيازي به استفاده از دارو يا عمل جراحي وجود ندارد.

درمان ليزر به طور فزاينده اي براي اسب هاي آسيب ديده مورد استفاده قرار مي گيرد. اسب هاي مورد استفاده در اسبدواني، پرش و هر نوع ورزش ديگري مي توانند از اين نوع درمان استفاده نمايند.

دامپزشکان، صاحبان اسب و مربيان در سراسر جهان، مزاياي استفاده از درمان بدون عوارض ليزر را تاييد مي کنند چرا که مي توانند پروسه درمان اسب را بدون استفاده از هيچ نوع دارويي افزايش دهند.

تحقيقاتي که در دانشگاه ها انجام شده اثربخشي و کارايي ليزر درماني را به لحاظ بازسازي سلول ها و همچنين ايجاد توانايي بهبود طبيعي اثبات کرده است.

 

بيماران ليزر درماني چه کساني هستند؟


اين نوع درمان به روي اسبها و سگهايي که فعاليت هاي حرفه اي و سنگين دارند بسيار جوابگو بوده است.اسب هاي انواع کورس، اسبهاي سواري هاي غربي، چوگان و ...

در فعاليت هاي حرفه اي و بخصوص در بعضي ورزشها فشار زيادي به ماهيچه هاي دست و پاي اسب ها وارد مي شود.بسياري از اين ورزش ها حرکات سريع سرعت فشار روي عضلات براي تغيير حرکت هاي ناگهاني را دارند که احتمال آسيب ديدگي را در حيوان بيشتر مي کند.اين شيوه ي درمان حتا براي حيواناتي که دچار درد ناشي از يک حادثه هستند و فعاليت دائم و سنگين و حرفه اي ندارند نيز کاربردي ست.

نکته قابل توجه:

ليزر يکي از سريعترين و تاثيرگزارترين انواع ليزر تراپي مي باشد که بدون استفاده از دارو باعث بهبود بيمار مي شود. تا مدتها دارو بهترين گزينه موجود براي استفاده بود اما امروزه براي درمان کوفتگي درد پارگي مفاصل ماهيچه ها تاندونها و....به طور کلي نسوج نرم در بسياري از کشورها ليزردرماني جاي درمان با دارو را گرفته است.

استفاده دارو در بيمار هميشه باعث به وجود آمدن يک سري اثرات جانبي ناخواسته و عمدتا نامطلوب در بيمار مي شود که با استفاده از اين ليزر و عدم نياز به استفاده دارو در طي دوره درمان اين مشکل برطرف مي شود.

دکتر Paul Nogier با تحقيقاتي که روي اين دستگاه ليزر3000 انجام داد برنده جايزه پزشکي نوبل شد.اين حقيقت يکي ديگر از مزيت هاي اين ليزر بر ليزرهاي ديگر است.

 

ليزر درماني چگونه کار مي کند؟

در اين نوع درمان انواع ليزرها با طول موج هاي مختلف بنا به نياز مي توانند مورد استفاده قرار بگيرند.ليزرهاي سري 3B که به ليزرهاي سرد يا ليزرهاي نرم معروف هستند و بخصوص ليزر 3000 که يک ليزر با طول موج پايين است از معروفترين و اثرگزارترين ليزرهاي اين شيوه درمان هستند. اين ليزر به درون ماهيچه نفوذ ميکند و سريعا و به طور مستقيم باعث کاهش درد واليتام نسوج نرم آسيب ديده مي شود.

شواهد نشان داده است که انرژي توليد شده توسط ليزر سرد توسط آنزيم هاي سلولهاي آسيب ديده جذب شده و منجر به کاهش درد و تورم و سرعت بخشيدن به جريان خون که منجر به اکسيژن رساني و تغذيه بيشتر آن قسمت شده و به ترميم مناطق آسيب ديده مي گردد.

با توجه به قدرت نفوذ ليزر به عمق مناطق آسيب ديده حتا اگر مستقيما زير سطح پوست نباشند تقريبا هيچ منطقه اي نيست که از دسترس ليزر دور بماند. در بعضي مناطق از طبق سوزني استفاده مي شد که به دليل ترس بسياري از اسب ها از سوزن مي بايست اسب به طور کامل مهار مي شد. استفاده از ليزر به ندرت در اسب ها حس ترس يا مقاومت ايجاد مي کند و با کم شدن درد اسب آرامش اسب بيشتر هم خواهد شد.

اين شيوه ي درمان بدون درد و بدون استفاده از داروست که در سراسر دنيا مورد استفاده قرار مي گيرد.

ليزر3000 در صورت طي کردن دوره کارآموزي و در دست داشتن دفترچه کامل راهنما مي تواند علاوه بر دامپزشک توسط تکنيسين يا حتا يک مالک يا مربي دوره ديده مورد استفاده قرار بگيرد.

به علت قابل حمل بودن دستگاه ليزر3000 مي توان از آن در بيمارستان هاي دامپزشکي درمانگاه هاي کوچکتر استفاده کرد.

ليزر 3000 با طول موج هاي 785mm,808mm,830mm,904mm و قدرت نفوذش در ماهيچه ها براي درمان ماهيچه هاي عمقي تر بدن نيز بسيار مناسب است. تنظيم درجه هاي ليزر با توجه به ميزان و نوع منطقه آسيب ديده و عمق ماهيچه از سطح داخلي پوست مي بايست حتما توسط يک دامپزشک دوره ديده انجام شود. اين ليزر مي تواند تا عمق 5 سانتي متر در ماهيچه نفوذ کند.

 

موارد مورد کاربرد ليزر 3000:

1- جهت کاهش درد با تشرح بيشتر هورمون اندروفين که يک مسکن طبيعي ست.

2- جهت افزايش گردش خون که موجب بهبود سريع تر مي شود.

3- جهت ترميم نسوج نرم آسيب ديده با ترشح هورمون هايي که در ترميم آسيب ديدگي ها موثرند. (منظور از نسوج نرم عموما ماهيچه ها تاندون ها مفاصل و رباط ها هستند.)

4- جهت کاهش ورم والتهاب

5- جهت فرم گرفتن سريعتر کلاژنها

6- تاثيرگزاري روي غدد لنفاوي

7- باعث انبساط و آرامش ماهيچه ها تاندون ها و رباط هاي گرفته و تحريک شده مي شود

8- در درمان لامينيتس موثر است

9- با تقويت سلول هاي ايمني بدن باعث بالا رفتن کارايي سيستم ايمني بدن بيمار مي شود

10- باعث کاهش درد و ناآرامي ناشي از آن در بيماراني که کمردرد دارند.

11- در کاهش چرک در سينوس ها موثر است

12- روي لنگش هاي ناشي از درد بسيار موثر است

13- با بالا بردن گردش خون در کارايي بهتر ماهيچه ها موثر است.

 

مزاياي استفاده از ليزر سرد براي درمان اسب:

• کاهش دردهاي حاد و مزمن

• افزايش خون رساني به عضلات آسيب ديده

• کاهش التهاب

• تسريع در روند بهبود زخم

• کمک به رشد سلول ها و بافت هاي جديد

•افزايش قدرت ترميم بافت

 


دردنياي امروز سوارکاري با توجه به کثرت اسبها و امکان دسترسي سخت به دامپزشک در برخي از موارد و همچنين براي تکميل فرآيند درمان و بهبود عضلات اسب، ظهور تکنولوژي ِ بيمارستاني سيار که بتواند احتياجات اوليه يک باشگاه و مرکز پرورش اسب را تامين نمايد بسيار ضروري است.

از اين رو چند سالي است که در بسياري از کشورهاي جهان دستگاه هاي ليزر درماني با ساده ترين متد و روش استفاده در اختيار صاحبان اسب، مالکان و مربيان قرار گرفته است.

Laserex يک شرکت استراليايي است. اين شرکت بيش از 30 سال در زمينه توليد دستگاه هاي ليزر درماني فعاليت داشته است و داراي گواهينامه کيفيت برتر ايزو 9001 است. VetLaser3000 جديدترين محصول ليزر درماني اين شرکت است که از نظر مشخصات و عملکرد فراي انتظارات مشتريان ظاهر شده است.

VetLaser3000 به طور گسترده توسط دامپزشکان، مالکان و مربيان به عنوان يک محصول با کيفيت بالا که نتايج خيره کننده اي را در درمان حيوانات به دست مي دهد، بکارگیری شده است.

اسبها در طول تمرين و مسابقه فشار زيادي بر بدن خود وارد مي کنند. اين باعث درد در حيوان مي شود. ليزر درماني اين امکان را براي اسب ها فراهم مي کند که سريع تر بهبود پيدا کنند.

درمان ليزر سرد، به طور عميق به بافت عضله نفوذ مي کند، باعث افزايش جريان خون و کشش در بافت هاي تاندون مي شود.

 

بعضي از کاربردهاي رايج ليزر درماني عبارتند از:

• درد پشت

• استئوآرتريت

• تاندون ها

• زخم ها

قیمت: 20 میلیون تومان
تماس جهت خريد محصول: 09126935291

 

 

محتوای بیشتر در این بخش: « اسب رکابدار شادلین

آخرین‌پست‌های ایران هورسی در اینستاگرام؛ ما را دنبال کنید: