ایران هورسی

Switch to desktop Register Login

بعد از "فرش های ایرانی" این بار نوبت "اسب های ایرانی" است که روی اثار روسری و شال های هرمس،خودنمایی کنند.
جهان هنر ایران را هرگز نمی تواند نادیده بگیرد و کمپانی هرمس نیز در آخرین آثار هنری خود از اصفهان و اسب های ایرانی در قالب مینیاتور، در طراحی روسری های نفیس و گران خود بهره برده است.در حالیکه ما در حال ازدست دادن مفاخر ملی و ثبت آن به نفع دیگران هستیم و در آخرین مورد آن، چوگان را به نفع کشور آذربایجان از دست دادیم، اما بسیاری از برندهای مشهور دنیا  هنوز از پیشینه  هنر ما استفاده می کنند و در به نمایش دادن اثار جدید خود نام ایران را زنده نگه می دارند.

کمپانی "هرمس انترناسیونال"، "هرمس دو پاریس" یا "هرمس" ( که به فرانسه: اِرمز تلفظ می شود) تولیدکننده فرانسوی کالاهای باکیفیت است که در سال 1837 تأسیس شده و حالا تخصص و تمرکز آن روی کالاهای چرم، لوازم و اکسسوارهای سبک زندگی، عطر، کالاهای لوکس و لباس های آماده است. لوگوی آن از دهه پنجاه به بعد، دوکی در کنار یک درشکه با اسب است.
به گزارش " ایران هورسی" به نقل از برترینها ،طراحان این کمپانی از قدیم تابحال عبارتند از: لولا پروزاک، ژاک دلاهای، کاترین دو کارولایی، موسیو لوایان، نیکول دو وسیان، اریک برژر، کلود بروئه، تان جودیچلی، مارک اودیبه، ماریوت چین، مارتین مارجیلا، ژان-پل گولتیه، ورونیک نیچانیان (طراح فعلی لباس های مردانه)، کریستوف لومر (طراح فعلی لباس های زنانه)


روسری های ابریشمی هرمس
روسری یا "کاره" در سال 1937 معرفی شد. هرمس تولید روسری هایش را در کل پروسه کنترل می کرد. از چین ابریشم خام می خرید و آن را تبدیل به نخ کرده و سپس آن را تبدیل به پارچه می کرد که در آن زمان دوبرابر روسری های دیگر محکم و سنگین بود.
طراحان روسری هرمس سالها روی خلق طرح های جدید وقت می گذاشتند. آنها از میان 200 هزار رنگ مختلف، انتخاب می کردند. وقتی اولین بار تولید روسری هرمس شروع شد، یک کارخانه مخصوص تولید روسری در لیون فرانسه تأسیس شد. همان سال هرمس صدمین سالگرد تأسیسش را جشن گرفت.
روسری های معاصر هرمس ابعاد 90 در 90 و 65 گرم وزن دارند و از 250 گرم پیله کرم ابریشم درخت توت تولید می شوند. لبه های همه روسری ها با دست دوخته می شوند. موتیف های روسری ها گستره وسیعی دارند و هر سال دو کلکسیون روسری ابریشمی معرفی می شود و طرح های محبوب روسری های قدیمی دوباره تولید می شوند. از سال 1937 هرمس بیش از 25 هزار طرح منحصر بفرد تولید کرده است. موتیف اسب بسیار مشهور و محبوب است. طرح "عروس های جشن" (Brides de Gala) که همه جا دیده می شود، در سال 1957 معرفی شد و بیش از 70 هزار بار تولید شده است.

روسری هرمس هر 25 ثانیه یک بار در دنیا فروخته می شود و تا پایان دهه هفتاد بیش از 1.1 میلیون روسری در کل دنیا فروخته شد.
روسری های هرمس آنقدر محبوب اند که افراد مشهور زیر هم از آنها استفاده کرده اند:
• ملکه الیزابت دوم در عکس پرتره برای تمبر سال 1956
• پرنسس گریس کلی در تصویری روی جلد شماره 1956 مجله Life
• شارون استون در فیلم Basic Instinct
روسری های هرمس طرح هایی با موضوعات جالب و متفاوت دارند و اکثر آنها بیشتر شبیه تابلوی نقاشی هستند تا روسری. قیمت آنها نیز بسیار بالاست و روسری های هرمس در سایت ای فروش محصولات دست دوم در حدود 400 دلار فروخته می شوند.
در زیر چند نمونه از این روسری ها را مشاهده می کنید.

نظر دادن

لطفاً تمام فیلدهایی که علامت * دارند را پر فرمایید.