سی و نهمین شماره  دوماهنامه تخصصی دنیای اسب منتشر شد. در این شماره می خوانید:
سر مقاله | سخن سردبیر
آیا می دانید |
مقاله | اسب درمانی در کودکان
معرفی | شرکت TRM
آموزش سوارکاری | 101 تمرین درساژ
نژاد های اسب | بادنی|
آموزشی | 101 تمرین کار زمینی
گفتگو | آقای انتظاری / مجموعه الماس کویر
خواندنی| ما از از روی موانع می پریم یا از روی پولمان
فراخوان | ویژه نامه خطهای خونی اسب عرب
مقاله | سردرد های ناحیه سر در اسب
گزارش | کورس بندر ترکمن
گزارش | شرایط هندیکاپری در اروپا
پژوهش | آیا اسب عرب و ایرانی ژن مشترک دارند؟
تاریخ نگاری | اسب عرب بنا بر روایات

 
سرمقاله:


فدراسيون سواركاري در دهه ي گذشته با مديريت هاي سياسي گوناگون دست به گريبان بوده و هر از چند گاهي با تغيير مديران بارقه ي اميدي در دل علاقه مندان به اسب كشور به وجود مي آمد اما ديري نمي پا ييد كه مرد سياسي جديدي با حكم سرپرستي به همراه تيمي نا آشنا يا با آشنايي كم به حوزه ي اسب قدرت را به دست گرفته و چند صباحي به تركتازي مشغول مي شد.
باري در اين رهگذر گاهي برخي از افراد نام آشنا و متبحر نيز براي اصلاح امور و يا اهدافي ديگر با اين گروه ها همراه شده اند اما اغلب پس از چندي تغيير رويه داده و به مخالفت با آنها پرداخته اند، اصلي كه از پيش قابل پيش بيني بوده است چرا كه نمي توان با غير متخصص و از همه بدتر با كساني كه از مديريت فقط حكم آن را يدك مي كشند كار كرد.
متاسفانه فلسفه ي حضور مردان سياسي در راس فدراسيون ها ناشي از تفكري است كه از ساليان قبل در سازمان ورزش به ميراث گذاشته شده و به نظر مي رسد همچنان ادامه داشته باشد. البته ناگفته نماند اين انديشه بدين لحاظ شكل گرفت كه همه ي مسئولان معتقد بودند افراد سياسي از توانمندي هاي خود در پيشبرد اهداف فدراسيون ها بهره مي گيرند و با جذب حاميان مالي و يا به كارگيري نفوذ سياسي خود موانع را مرتفع مي سازند درحاليکه اين انديشه به مرور كمرنگ شد و مشخص شد مردان سياسي نه تنها براي  فدراسيون ها كاري نمي كنند بلكه عالمان حوزه ي كاري خود را به خاطر مخالفت، دشمن خود مي پنداشتند وشرايط را به گونه اي فراهم مي ساختند كه يا آنها را به مرور حذف مي كردند و يا آنها خود فراري مي شدند يا به گوشه اي رانده مي شدند. در نتيجه افراد ضعيف وفرصت طلب، از اين موقعيت ها استفاده نموده و جايگاهي براي خود فراهم نموده و براي مدتي مسئوليت هايي را اشغال مي كردند.
به هرحال در سال جديد اتفاقي مبارك به وقوع پيوست كه اميد است سرآغاز ميموني براي فدراسيون سواركاري و جامعه ي ورزش كشور باشد. انتخاب رئيس جمهوري كه ديدگاهش در رابطه با جامعه ي ورزش گماشتن مدير ورزشي و به كار نگرفتن مديران سياسي در راس وزارت ورزش می باشد دستاورد خوشايندي از اين انتخابات شورانگيز محسوب مي شود. اين ديدگاه و تفكر در مورد وزارت ورزش حتي اگر در حد شعار هم باشد بيان كننده ي عمق فاجعه ي حضور مردان سياست در ساختار ورزش است و از طرفي ديگر درايت مشاوران و شخص رئيس جمهور در كشف حقيقتي انكار ناپذير كه از درون ساختار ورزش كشور را پوكانده است.
فاجعه اي كه همگان شاهد آن هستيم وجود سرپرست هاي غيرقانوني در راس فدراسيون ها، ايراداتي كه بر اساسنامه ي فدراسيون ها وارد است، مشكلاتي كه باسازمان هاي مسئول در حوزه ي ورزش دنيا داريم، حدس و گمان هايي در مورد تعليق برخي فدراسيون ها، برخورد سليقه اي و بعضا با كيوت كردن ورزشکاران و مربياني كه بهترين نتايج را در دنيا كسب نموده اند همه و همه ناشي از عدم حضور مديران كارآمد در راس وزارت ورزش كشور است.
اميد است كه رئيس جمهور منتخب با انتخاب فردي شايسته در بالاترين مقام وزارت ، دغدغه و نگراني جامعه ورزش كشور را زدوده و تسکین دردهاي آنها باشد تا شاهد رشد و شكوفايي ورزش اين مرزوبوم در مجامع بين المللي باشيم.
نكته اي ديگر كه بسيار مهم و حياتي است ثبت نام كانديداهاي رياست فدراسيون سواركاري است كه در ماه گذشته صورت گرفته. ظاهرا قرار بود خيلي سريع انتخابات برگزار شود اما به دلايل متعدد و اشكالاتي كه به كميته ي المپیک گرفته شد فعلا انتخابات تا اصلاح اساسنامه ها برگزار نخواهد شد لذا اين فدراسيون فعلا ماندگار است تا پس از اصلاح اساسنامه، انتخابات برگزار شود.
نكته ي قابل تامل تر يكب افراديست كه نامزد شده اند. اگرچه ليست اين افراد رسما اعلان نشده اما طبق گفته ي برخي نزد كيان به فدراسيون طيف هاي مختلفي كانديد رياست فدراسيون شده اند كه قدري جاي تامل دارد.
بنابر شايعات بسيار قوي طيف محدودي از مردان سياسي، مالکین اسبها و متخصصين حوزه ي اسب كانديد اين دوره ي رياست فدراسيون سواركاري شدند. انتظار مي رفت افراد موجه تر ، قوي تر و مستقل براي كانديداتوري اين سمت وارد ميدان شوند اما با توجه به شناختي كه از بعضي افراد كانديد شده وجود دارد وابستگي و لابي گري بسيار پيچيده در كارهايشان قابل پيش بيني است كه آينده ي خوبي را نويد نمي دهد مضافا اينكه پيش بيني ها گوياي اين نكته است كه رايزني ها با تعدادي از روساي هيات ها براي حمايت از شخصي خاص صورت گرفته كه اميدواريم در حد شايعه باشد و روساي محترم هيات ها نيز با دقت و براي صلاح اسب به فرد لايق و شايسته راي دهند.
مسئولان مجله ي دنياي اسب اميدوارند كه مديران وزارت ورزش با بازنگري اساسنامه و دقت در ليست افراد راي دهنده و ارزيابي سرپرستان هيات هاي سواركاري كشور اقدامي اساسي و حركتي پايه اي و ماندگار را در فدراسیون سواركاري پي ريزي نمايند و آينده ي خوبي را براي جامعه ورزش سوارکاری رقم بزنند.
سهیل یوسف نیا - سردبیر
 
گزیده هایی از مطالب شماره 39 مجله دنیای اسب:
آیا می دانید که
هراسب به طور ميانگين سالانه 7257 کیلوگرم كود توليد مي كند كه حدود 60 درصد آن را آب تشيكل مي دهد.
آهك از جمله موادي است كه علاوه بر ضدعفوني نمودن بستر اصطبل، گاز آمونياك محيط را نيز خنثي مي كند.
اندازه هر اصطبل را مي توان حداقل 50 / 3& 50 / 3 وحداكثر 66 / 3& 66 / 3 متر در نظر گرفت. ...
 
گفتگو با محمود جهانبانی، قهرمان پیشکسوت چوگان
نامم محمود جهانبانی است و در تهران متولد شده ام. دوره دبستان را در تهران گذراندم و در ده سالگی به فرانسه رفتم ولی بعد از چند ماه اقامت به تهران باز گشتم و شاید بعلت سن و سال پائین صلاح ندیدند مرا در آن مملکت تنها برای تحصیل باقی گذارند. دوران تحصیلات متوسطه را با بازگشت به فرانسه تا کلاس یازدهم متوسطه خواندم ...
فشار بار روی سم / مترجم: بهناز فیروزفر
یک سُمِ خوب و عالی، تعادل و تقارنی شگفت انگیز را در سه بعُد به نمایش میگذارد. ساختار آن دربرگیرنده ارتباط تنگاتنگِ شکلِ هندسی آن است که نمایانگر"هندس هی قابل ستایش" است ...
 
مصاحبه اختصاصی با آلن ورتایمر / رحیم کوچکی
آلن و جرارد ورتایمر در سوئیس زندگی می کنند. آنها فرزندان ارشد یک خانواده فرانسوی هستند که مالک یکی از بزرگترین کارخانه های عطر و لوازم آرایشی در فرانسه به نام Chanel است ...
 
 
سردرد در اسب ها / دکتر احسان ترکی
اسبها از بسیاری از دردهای ناحیه سر چه وابسته به آن از نوع اولیه و چه غیر وابسته از نوع ثانویه ممکن است رنج ببرند. در بسیاری از مواقع حتی این حیوان علائم مشخصی را تا زمانیکه فعالیت بدنی آن کاملا تحت تاثیر قرار نگیرد ، از خود نشان نمی دهد. به عنوان مثال اگر اسبی یک مشکل دندانی داشته ...
 
اسب درمانی، درمان لذت بخش / الهام بابایی
درمان با کمک اسب نوعی روش درمانی است که در آن از خصوصیات ویژه اسب جهت پیشگیری و یا درمان برخی از بیماری ها استفاده می شود. بیماری های جسمی همچون سفتی و انقباض عضلات ...

 
ما از روی موانع می پریم یا پولمان؟!؟ / افشین اشتری
آیا تابحال به این واقعیت فکر کرده اید که در مسابقات پرش با اسب چند سال اخیر شوربختانه مساله ای که مورد سنجش و ارزیابی قرار میگیرد، تکنیک و مهارت فردی نیست، بلکه توانایی مالی شرکت کنندگان است؟! ...
 
گفتگو با حوری ناز حبیبی
حوری ناز حبیبی هستم متولد 14/4/1359 لیسانس رشته نقشه کشی ساختمان و الان هم دارم رشته تربیت بدنی میخونم و مربی سنگ نوردی در باشگاه انقلاب هستم. سواری را از 3 سالگی شروع کردم و شروع کارم هم داستان جالبی دارد ...
اسب و دهنه – قسمت پایانی / مترجم: پرستو پزشک نیا
گگ Gag
اين دسته از دهنه ها احتمالاً پيچيده ترين نوع دهنه هستند. اگرچه از نظر ظاهری شبيه آبخوری ساده به نظر می رسند اما حلقه های آن دارای سوراخ هايي است که بصورت عمودی کار گذاشته شده اند. اين سوراخ ها برای اين است که کله گير آب خوری از درون اين ها رد شود و از دسته جلو بيرون بيايد ...
 
شرایط و هندیکاپری در مسابقات اسبدوانی اروپا - نوشته  رحیم کوچکی
تفاوت کورس های هندیکاپ و کاندیشن: به طور کلی مسابقات اسبدوانی در تمام دنیا به رده های مختلفی از نظر نژاد، سن، جنس و امتیاز تقسیم بندی می شوند ...
 


آیا اسب های اصیل عربی و ایرانی ژن مشترک دارند؟ / امیر پیام
ماجد السایق، اهل عراق، می گوید اسبهای اصیل عربی، ایرانی و مصری سرمنشاء ژنتیکی مشترکی دارند ...

مجله دنیای اسب را می توانید از روزنامه فروشی های معتبر در تهران، فروشگاه های لوازم سوارکاری در سراسر ایران و یا از طریق تماس با تلفن09121783313 تهیه نمایید.

 در سی و هشتمین شماره \"نشریه تخصصی دنیای اسب\" مطالب زیر را مطالعه خواهید فرمود:


 
متن کامل سرمقاله:
سال جديد با اتفاقات همگون وناهمگوني همراه بوده است. درگذشت یکي از پيشكسوتان جامعه سواركاري، تعيين سرپرست جديد براي هيأت سواركاري استان تهران كه در چند سال گذشته توسط سرپرست هدايت مي شد،
عزل و نصب در كميته ی زيبايي و استقامت و همچنین حضور موفق در مسابقات پرش كشور آذربايجان و ازهمه مهمتر برگزاري مسابقه اي به پاس خدمات مردي كه بيش از نيم قرن اتفاقات خوش و ناخوش جامعه ی سواركاري را از دريچه ی دوربين ثبت نمود و او كسي نيست جز محمد بهرامي معروف به عبدالله عكاس كه مورد احترام همگان بود و این قدر دانی، كاري به غایت شايسته بود. اینها از جمله رخدادهای مهمي بودند كه در ایام گذشته شاهد آن بوديم.
جداي از برخي اتفاقات وجرياناتي كه اين روزها در فدراسيون جاري و ساري است، انتخاب سرپرست هيأت استان تهران و تكرار مكررات وشيوه ی انتخاب اينچنيني براي چندمين بار ظاهراً كاري است كه سرپرست محترم فدراسيون سواركاري بدون توجه به حواشي چنين انتخابي بدان پرداخته است.
صرف نظر از موجه يا غير موجه بودن شخص منصوب شده در راس بزرگترين هيأت سواركاري كشور، سؤال پيش آمده در اين مورد اين است كه ما تا كي بايد شاهد انتصابات افراد سياسي ناآگاه به اسب وحوزه های گوناگون اين ورزش ملي مذهبي باشيم و چرا براي چنين مناصبي معیارهايي را تعريف نمي نما ييم.
اگرچه بديهي است كه برخي افراد با نفوذ در چنين انتصاباتي نقش اساسي دارند اما توجه به عملكرد مسئولين قبلي فدراسيون ونتايج انتصابات آنها مي تواند چراغ راه مسئولان فعلي باشد.
در ادوار گذشته انتصابات اينچنيني هرگز موفق نبوده و پس از گذشت چند صباحي به بن بست رسيده است وهمگان براين امر واقفند.
در عجبم كه چرا مسئولان فدراسيون ضرب المثل معروف آزموده را آزمودن خطاست را سرلوحه كار خود قرار نمي دهند.
تجربه ی نخ نماي ديگران را مجددا اجرا كردن، علاوه بر اينكه اتفاقي نو را پديد نمي آورد بلكه بيشتر به مشكلات دامن مي زند.
آنچه مسلم است سرپرست جديد هيأت بدون اشراف و آگاهي به امورات آن با انتصابات مختلف د كيته شده، سعي مي كند حركتي مثبت انجام دهد غافل از اينكه تيمي را كه به كار گرفته امتحان خود را بارها پس داده اند و اگر قرار بود موثر باشند در فدراسيون قبلي تاثير گذار بودند.
باري در اين برهه از موقعيت كه مصادف با انتخابات رياست جمهوري هستيم طبيعي است كه كليه مناصب، از بالاترين مقام فدراسيون گرفته تا هيأت استان تهران پس ازانتخابات دچار دگرگوني خواهد شد و اميد است اين تحولات در مجموع به نفع اسب وجامعه ی سواركاري باشد.
سهیل یوسف نیا، مدیر مسئول و سردبیر نشریه دنیای اسب
فهرست سایر مطالب:
تجلیل از نیم قرن خدمات محمد بهرامی
در مورخه 27 / 2/ 92 به همت هيئت سواركاري استان البرز وجمعي از فعالان صنعت اسب كشور مسابقه اي تحت عنوان \"تجلیل از نیم قرن خدمات صادقانه محمد بهرامی\" معروف به عبدالله عكاس به پاس نيم قرن تلاش صادقانه وحضور هميشگي در كليه رويدادهاي سواركاري برگزار گرديد. ...

جشنواره اسب ترکمن در استان گلستان
هشتمین جشنواره زیبایی اسب اصیل ترکمن در  روز چهارشنبه 11 مورخه / 2/ 92 در مراتع سرسبز روستای صوفیان شهرستان کلاله استان گلستان و با حضور رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی اسب ایران، مسئولین و فرمانداران شهرستا نهای مجاور، آقای رجبی نماینده محترم مجلس شورای اسلامی و آقای قزل سفلی فرماندار کلاله برگزار گردید.
در این جشنواره بیش از 213 رأس اسب اصیل از استانهای فارس، تهران، مازندران، سمنان، خراسان رضوی و خراسان شمالی شرکت داشتند.
اسب سواران ترکمن در لباسهای سنتی با اسبهای اصیل درثاژ رفتند. پس از این مراسم اسب ها در 9 گروه وارد میدان شدند.
ایا می دانید که:
-    روده فراخ اسب نسبت به ديگر حيوانات اهلي بزرگتر و روده كوري همانند كاما دارد.
-    توليد صفرا در اسب پيوسته است.
-    اسب فاقد کیسه صفرا می باشد.


 
مقاله علمی: از دست رفتن زودرس آبستنی
حتما تاکنون در ادبیات  رایج بین اسبداران، با واژه جذب جنین برخورد کرده اید. یا تولیدکنندگانی را دیده اید که پس از چند ماه انتظار و با از دست دادن فصل تولید مثل نهایتا مادیان انها ابستن نبوده و از ابن نظر دچار ضرر و زیانی شده اند در اکثر مواقع این دوستان انگشت اتهام را متوجه همکاران دامپزشک کرده و انها را متهم به تشخیص نادرست آبستنی میکنند.
نخست باید یاداوری کنیم که واژه جذب واژه ای نادرست است که در ادبیات اسبداران ما مصطلح شده و ما در این نوشته به منظور پرهیز از نادرست نویسی از واژه از دست رفتن زودرس ابستنی استفاده می کنیم که معادل فارسی Early Embryonic Loss EEL می باشد. ...
فراخوان: انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان و پرورش دهندگان اسب
به استناد مادة 131 قانون كار جمهوري اسالمي ايران و در اجراي آ يي ننامه انجم نهاي صنفي مصوب 1389/8/8 هیئت وزیران و به منظور حفظ حقوق و منافع مشروع و قانوني و بهبود وضع اقتصادي كارفرمايان كه خود متضمن حفظ منافع جامعه نيز مي باشد؛ انجمن صنفي کارفرمایی پرورش دهندگان و تولید کنندگان اسب با حمایت وزارت جهاد کشاورزی در تاریخ 8/ 12 / 1390 در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به ثبت رسید

. ..
گفتگو: فریبرز و فرزاد وادی پور
صنعت اسب ایران و به ویژه جامعه اسب عرب در سالهای اخیر با نام خانواده وادی پور و فعالیت های این خانواده بیشتر آشنا شده اند. فعالیت هایی که با گرایشی متفاوت در پی معرفی تفکر جدیدی در صنعت اسب کشور و به ویژه بحث اصلاح نژاد و پرورش اسب عرب بر آمد. آنگونه که هر ساله شاهد اقدامی متفاوت از این خانواده هستیم و این سیر، علاقه مندان به اسب عرب را در انتظار اقدام بعدی قرار داده است. ...


 
از سری مقالات آموزشی: اسب و دهنه
پلهم:
سومين گروه از خانواده دهنه ها پلهم می باشد که تمامی خواص دو دهنه را دارد ولی به اندازه دو دهنه خشن نيست و حتی خارج از دنيای درساژ نيز مناسب سوارکارانی است که می خواهند کاربرد دو دهنه را داشته باشند ولی دهنه آنقدر بزرگ و پر دردسر و گران قيمت نباشد.  در واقع کارايي دو دهنه در يک دهنه گنجانده شده است. در ظاهر همانند يک هويزه پايه بلند به همراه يک آب خوری با حلقه ثابت است. ...

گزارش: جشنواره زیبایی اسب عرب یزد
سیزدهمین جشنواره زیبایی اسب اصیل ایران و ششمین دوره مسابقات ECAHO بزرگداشت شادروان مری لیلی قره گوزلو، \"جام اسد\" در مانژ سوارکاری دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان اشکذر در یزد پایان یافت. در این رویداد 196 رأس اسب از استانهای البرز – اردبیل – تهران – کرمانشاه – کرمان – اصفهان و یزد شرکت داشتند. ...
خبر: کشف گورستان اسب در تالش
بنا به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی کشف گورستان اسب های سه هزار ساله، کاوش گران تول تالش را به حیرت انداخت. این نخستین باری است که در یک گورستان باستانی بخشی به تدفین اسب اختصاص داده شده است. ...
 

گزارش ویژه: رویداد اسب آخال تکه ترکمنستان
عکس و گزارش : مهدیار پیرزاده
آخرین روزهای بهمن سال 1391 به دعوت سفیر ترکمستان در ایران، جلسه ای در محل سفارت با حضور مدیر مسئول نشریه \"دنیای اسب\" و برخی فعالان بخش خصوصی برگزار گردید. در آن نشست صمیمی که از نکات جالبش می توان به تسلط کامل آقای سفیر، احمد قربانف، به زبان فارسی اشاره کرد، طرفین به طرح تبادل اشتراکات فرهنگی پیرامون اسب ترکمن پرداختند.


آموزش: 101 تمرین درساژ
استقرار سوارکار
مرکزیت نشست
فواید: این تمرین ساده به شما اجازه میدهد تازمانی که با انجام دیگر تمرینات ذهنتان مشغول و متمرکز است، نشستی قاطع و موثر داشته باشید و نشست به خودی کار خود را انجام دهد. چگونه این تمرین را انجام دهیم؟ ...
مقاله علمی: یونجه
یونجه سرشار از ویتامی نهای A ،C ،E ،K می باشد. مقدار ویتامین C آن 2 برابر جعفری و 4 برابر لیموترش است و ویتامین آن از شب کوری جلوگیری می کند. ...
خبر: مسابقه خمینی شهر
آموزش: 101 تمرین کار زمینی
تمرین 23: یورتمه- ایست- عقب رو - یورتمه
چگونگی انجام تمرین:
یورتمه نشسته تمرین 7.
یورتمه به سمت گوشه تمرین 31.
زمانیکه در مسیر مستقیم قرار گرفتید تمرین 30 یک تا دو گام قدم بروید.
یک تا دو گام یورتمه.
ایست تمرین 19.
یک تا دو گام یورتمه.
ایست.
...

آموزش: مربیگری کودکان و نوجوانان
فهیمه واعظی
آموزش یورتمه ی آزاد روی اریب صحیح: اریب صحیح چیست؟ \"اریب\" به معنی زاویه های مخالف است. وقتی اسبچه در حال یورتمه رفتن است، جفت پاها روی یک اریب با هم حرکت می کنند. ...
موفقیت تیم منتخب پرش با اسب ایران در مسابقات باکو
تیم منتخب پرش با اسب اعزامی جمهوری اسلامی ایران به مسابقه های بین المللی پرش با اسب چهارستاره آذربا یجان با موفقیت به کار خود پایان داد. کاروان اعزامی ایران به این مسابقات از 17 رأس اسب و 9 سوارکار پرش با اسب تشکیل یافته بود حاصل تلاش سوارکاران پرش اعزامی کشورمان به این دوره از مسابقات بین المللی پرش با اسب چهارستاره باکو کسب عناوین ارزنده و حدود شصت هزار یورو جایزه نقدی بود. ...

نشریه ذنیای اسب، اولین و تنها نشریه تخصصی سوارکاری  هر دوماه به طبع  و زیور چاپ آراسته ودر تهران روی کیوسک های روزنامه فروشی  و در سایر شهرستانها از طریق نمایندگی ها توزیع می گردد.
تماس با دفتر نشریه:021-44233123


شماره 37 نشریه ویژه زمستان 1391 منتشر گردید.
متن کامل سرمقاله شماره 37


مقوله ی اسب در سالي كه به پايان آن رسيده ايم فراز و نشيب هاي زيادي داشته  است كه مهمترين آن مبحث صدور شناسنامه و تبارنامه ی اسب ها بوده است .
موضوع تبارنامه شايد براي خيلي ها مهم نباشد اما از منظر پرورش دهندگان و توليد كنندگان و ورزشكاران علاقه مند به شركت در رويدادهاي خارج از كشور بسيار مهم و حياتي است .
هر كشور موفق در توليد نژادهاي مختلف اسب  و پیشرو در ورزش هاي سواركاري، براي تعيين هويت اسب های خود و حضور در رويدادهاي بين المللي نيازمند سيستمی توانمند در تبارنامه و ثبت مواليد وكتاب انساب مي باشد و اصولاً این کشورها عضوي از انجمن ها يا تشكل هاي نژادي هستند  كه مقررات خاصي را هرساله رعايت نموده  وگزارش های مختلف را ارایه داده و در نهايت در كتاب انساب نژادخاص، ثبت مي گردند .
لازمه ی چنين حضور قدرتمند و دقيقی وجود تشكل هاي دلسوز و آگاه در كشور است كه با درايت وكارداني، كليه ی مسایل هر نژاد را پيگيري نموده ودر قالب طرحهاي دراز مدت وكوتاه مدت به اهداف تعيين شده دست مي يابند.
در 30 سال گذشته اداره كل سواركاري وپرورش اسب  ومعاونت فني فدراسيون سواركاري به دلايل متعدد نتوانست آنچنان  كه شايسته و بايسته ی جايگاه تبارنامه ی كشور است عمل نمايد و هنوز ما در برخي نژادها حداقل ها را نيز انجام نداده ايم .
باري در سال جاري براساس مصوبه ی مجلس و دولت كليه ی امور اصلاح نژادي اسب به وزارت جهاد كشاورزي واگذار شد  برخي اين اتفاق را مثبت و برخي ديگر منفي قلمداد كردند اما ماحصل جلسات ودعوت ها و غيره منجر به اين شد كه فعلا امور شناسنامه و تبارنامه را به كميته ی چند نفره اي واگذار كنند تا به ظاهر از انحصار در آيد!
 غافل از اينكه اين بار نيز اشتباهي ديگر تكرار گرديد .كميته اي كه براي اينكار در نظر گرفته شد شامل اشخاصي است كه شايد در حوزه ی اسب فعال اند اما بيش از نصف تعداد آنها حتی كوچكترين اطلاع تخصصي ای از ميكروچيپ و شناسنامه و تبارنامه  ندارند به عبارتي علاوه براينكه اتفاق تازه ای نيافتاد، ای بسا ممکن است تبعات ناگواری نیز به همراه داشته باشد  . به هرحال از اين تصميمات در فدراسيون زياد گرفته شده  و هر روز تكرار مي شود . اما غرض از بيان اين مطلب به سخره گرفتن تصميمات و افراد ذی مدخل نبوده است بلكه واگویه ای ست که ای کاش این مسوولان و اعضا که حکماً دلشان به حال اسب و اسب داری مملکت می سوزد و به شوق این سرزمین و اجزایش در تکاپو هستند با خود بگویند که به راستی آیا از این ابتکارات کج و معوج خشنودند؟ بهتر است خودتان از يكديگر بپرسيد!
حال كه چنين فرصتي دست داده است آيا بهتر نيست براي يكبار هم كه شده براي اين بخش از اسب تصميمي زيربنايي وعلمي گرفته شود تا حداقل وقتي در جايي صحبت از عملكردها شد  ،  با غرور سر را بالا گرفته و عملكردهاي خودتان را بر شماريد غرورتان ارزنده و حقیقی باشد و وجدانتان آسوده .
اميد است قبل از اينكه اين كميته نيز به سرنوشت ساير كميته هاي غيرفعال وحذف شده دچار گردد  كاري كند كارستان !

  اما موضوع ديگر مربوط به سرما وبارندگي است . هرساله فصل زمستان زمان ركود فعاليت هاي ورزشي در تهران مي باشد دليل موجه آن نيز نداشتن مانژ سرپوشيده در اكثر باشگاههاي تهران است  كه اين موضوع آرام آرام به معضل جدي رويدادهاي مهم در كشور تبديل شده است.
البته ناگفته نماند برخي باشگاهها با احداث مانژ سرپوشيده اين معضل را حل كرده و در صدد برگزاري مسابقات  در چنين فضايي نيز شده اند. توصيه مي شود باشگاه هاي كشور براي برون رفت از اين معضل اقدام به تاسيس مانژ سرپوشيده نمايند تا حركتي مثبت به وقوع بپيوندد .
 اما...
سال جديد در راه است
 اميد است رو به طلوع افسونگر خورشید بهاری  روح و روحیه مان گرم و آرام بگیرد.
با وزش نسیم روح افـزای بهـاری غبار کینه ها و عـداوت ها از هسـتی و اندیشـه هایمان زدوده گردد.
امید است با  زنده شدن طبيعت،  قلب ها و دیده هایمان دچار دگرگوني و تازگی شود.
افــکارمان زاینده باشد ، نیکــی بکاریم، نیک بپروریم و نکویی بدَرویم
 
کاردرمانی با اسب
شراره صحت زاده، الهام بابایی
توانبخشی به دو شاخه گفتاردرمانی و کاردرمانی تقسیم می شود.هدف این نوع درمان آموزش سوارکاری نیست، بلکه هدف اصلی اصلاح یا معالجه ورفع مشکلات بیمار است. افرادی که ازاین درمان بهره می برند:
• فلج مغزی
• مولتیپل اسکلروزیس
• ...

 
این شهر بی نقاب قبولم نمی کند
مصاحبه با سهیل یوسف نیا
گفتگو: مهدیار پیرزاده

سه سال پیش به همراه چند تن از دوستان هنری ام به طبیعت گردی رفته بودیم و  یکی از دوستان عکاس، زحمتِ ثبت لحظات یادگاری را برای جمع می کشید و عکس های تک نفره و دسته جمعی را با پس زمینه آثار تاریخی و کوه و دشت می انداخت.سفر ما دوشبانه روز طول کشید و حاصلش ده ها عکس زیبا و به یاد ماندنی ویک عمر خاطره ی پایدار شد.روز د وم  در حالیکه وی سخت مشغول عکس گرفتن ازما در منظره ا ی لذت بخش و با شکوه بود، لحظه ای به این فکر کردم که عکسی هم از خودش بگیرم. به او گفتم دوست داری از خودت عکس بگیرم؟ انگار دنیا را به او داده باشند، لبخندی زد و گفت : چرا که نه! درد عکاس این هست که همیشه پشت دوربین است و کسی یادش نمی کند و گفت فقط همدرد و همکارآدم است که گاهی میداند چه در دل ما می گذرد...
حکایت \\\" سهیل یوسف نیا\\\" شاید چیزی شبیه به همین اتفاق باشد، او همیشه پشت صفحات خوب و بد مجله ی اسب بوده وحرف و حکایات دیگران را تقریر می کرده، غافل از اینکه خودش به اندازه ی بیست سال حرف دارد ، غصه دارد...
وقتی پیشنهاد مصاحبه و گفتگو را به او دادم، حس اینکه مبادا بگویند:\\\" چه آدم خود شیفته ای!\\\" با ذوق و خواستنش جور در نمی آمد و  مردد و دو دل بود.
با اصرار بیش از اندازه من قبول کرد بخشی از درد دل این چند ساله را به زبان بیاورد، بی گمان نام  و قلم نقادانه ی او جزو لاینفک صنعت اسب ایران خواهد ماند.بی ریایی او اولین شاخصه ی است که وادارم می کند مطلعی از شعر ِ ، \\\"محمد علی بهمنی\\\" را برایش وام بگیرم  و گفتگو را آغاز کنم:

خورشیدم و شهاب قبولم نمی كند
سیمرغم و عقاب قبولم نمی كند
عریانترم ز شیشه و مطلوب سنگسار
این شهر، بی نقاب قبولم نمی كند
...
 
101 تمرین کار زمینی
چری هیل/ شراره صحت زاده
یورتمه بروید. (تمرین 6)
• چهارنعل بروید. (تمرین 10 و 18)
• با چهارنعل یک دایره بزرگ بزنید. (تمرین 35)
• 3گام قبل ازقرارگرفتن روی خط مستقیم، یک نیم توقف کنید. (تمرین 14)
...

 
نوزدهمین دوره جشنواره زیبایی اسب اصیل ایران
به قلم: سهیلی یوسف نیا
اسبان وارداتی زیبا و اصیل خوزستان فاتح رقابتهای نوزدهمین دوره جشنواره زیبایی اسب اصیل ایران در اهواز شدند...
براي اولين بار كه با “مري خانم” به استان خوزستان رفتم زمستان 73 بود. زيبايي شهرستان شوش وموسسه مرحوم نظام مافي وكمك هاي آقاي خيرانديش وصف ناپذير بود. ...


اسب و دهنه
اترنتون/ پرستو پزشک نیا
Double bridle که معمولاً bridle Full هم ناميده می شود دهنه ای است که از دو دهنه و چهار دسته جلو ساخته شده است. يعنی همزمان دو Bit در داخل دهان اسب وجود دارد. .يکی از Bit ها که همانند يک آبخوری ساده است اما با حلقه های کوچکتر
 bradoon يا bridoon نام دارد و ...

101 تمرین پرش


لیندا آلن/ فهیمه واعظی
ژیمناستیک ها با گامهای مختلف
ژیمناستیک ها تقریبا در فاصله های مختلف و نامحدود چیده می شوند. پنج تمرین بعد که پیش رو دارید امکانات متنوع بسیاری را به شما پیشنهاد می کند، نقشه این فاصله ها فراهم آوردن فاصله های مناسب برای گام های قابل شمارش زیادی را نشان می دهد. فاصله صحیحی که برای اسبتان استفاده می کنید بستگی به عوامل متعددی دارد: ...
بررسی وضعیت تغذیه اسب های کورس در استان گلستان
استان گلستان یکی از مناطق مهم پرورش اسب بخصوص برگزاری مسابقات کورس بوده، اما روش پرورش و تغذیه اسب ها در منطقه بیشتر متکی به روش های سنتی می باشند. در این مطالعه نحوه تغذیه اسب های کورس، مواد خوراکی متداول، روش فرآیند مواد خوراکی و مطابقت آنها با احتیاجات غذایی اسب مورد مقایسه قرار گرفت. ...


معرفی قهرمان درساژ: کریستسن استاکر برگر
Christine Stückelberger متولد 22 می 1947 در Bern یک سوارکار سوئیسی و قهرمان المبیک مونترال است. او برنده 5 مدال المپیک درساﮊ و موفقترین زن سوارکار در عرصه مسابقات بین المللی است. او در طی سال های 1970 تا 1979 قهرمان انفرادی درساﮊ کشور سوئیس بود. ...

مربیگری کودکان و نونهالان
فهیمه واعظی
نزدیک شدن به اسبچه
به آرامي و با مهرباني به اسبچه نزدكي شويد، در اينصورت او شما را احساس كرده از حضورتان با خبر مي شود. به جاي آنكه مستقیم نزد كي صورت يا از پشت، كپل شويد به سمت شانه اش برويد.
 
بیماريهاي قرنيه چشم در اسب
دکتر علی حسن پور
زخم هاي قرنيه: در اسب بيشتر در اثر ضربه است، در حال كيه در ساير دامهاي بزرگ ضربه كمتر متداول بوده و بيشتر عوارض عفونت هاي اوليه (مثل موراكسلابويس) عامل زخم قرنيه هستند . گاهي در اسب زخم قرنيه بدنبال مواد شيميايي سوزاننده گرم و دود نيز ايجاد مي شود.
خواص درمانی شیر الاغ
شير الاغ یکي از سرد مزاج ترين شيرها در طبيعت است . اين شير در صورتي كه از الاغي كه كره اش ماده است، تهيه شده باشد خواص درماني زيادي دارد. ...


رخش در باورهای مردمی
محمدرضا جواهری
هَمي رخش خوانيم و بور ابرش است
به خوبي چو آب و به رنگ آتش است
یکي از مشهورترين اسبان در دوران اساطيري ايرانشهر رخش رستم زابلي پهلوان ملي ايرانيان مي باشد. رخش اسبي است با ويژگيهائي كه ديگر اسبان مشهور در اين دوران فاقد اين ويژگيها هستند. ويژگيهایي همچون شجاعت، بردباري، كيه شناسي، وفاداري و ...
 
گورم
دکتر علیرضا رضا قلی زاده و دکترمیلاد هدایتی
گورم بیماری است به شدت واگیر که عامل آن باکتری استرپتوکوکوس اکوئی است.باکتری از طریق دهان و یا بینی وارد می شود و سبب التهاب موکوس این نواحی شده وسپس به غدد لنفاوی قسمت فوقانی دستگاه تنفس حمله می کند و در نتیجه این غدد متورم شده و ممکن است. ...

سواری متمرکز
خودتحرکی و نیم توقف
دانش آموزان من زمانیکه همه چهار اس اس و پایه نشست و ساق و دست ها و نرمی انعطاف و حرکت با حرکت اسب را به صورت تکنیکی آموختند، احساس خوبی به هنگام سوارکاری دارند.

101 تمرین درساژ


ترجمه : فهیمه واعظی
تمرین 25: حفظ راستا، حرکت شانه ها
هدف از انجام این تمرین داشتن اسبی نرم و منعطف در قسمت سر و حرکت شانه ها به سمت چپ و سپس به راست زمانیکه درآهنگ گام قدم ، بدن اسب ...

شماره جدید نشریه دنیای اسب ( 36) منتشر شد. در این شماره  مطالب زیر را می خوانید:
سرمقاله
آیا می دانید که
تاریخچه قبیله آل کثیر
نوزدهمین جشنواره زیبایی اسب اصیل عرب ایران
راز شیرینی این قصه ها کجاست؟
بهترین های آمریکا در سال 2012
اسب و دهنه
صد و یک تمرین درساژ
اصفهان شهر سواران
اخبار
گفتگو با شبنم غازی
نخستین کارگاه سواری استقامت
سواری متمرکز
اختلالات ژنتیکی
سوارکار رزناپراونیک
با ارزش ترین کورس های جهان از نظر مقدار جایزه
آق قلا، نبض اسبدوانی ایران
اسب، از اسطره تا واقعیت در ایران
متن کامل سرمقاله
چند صباحي است كه جامعه سواركاري دچار معضلي همه گير شده است كه اثرات تخريبي آن هرروز هويدا ومشهود مي گردد عدم تفكيك تخصصها وتمايل عزيزان جامعه سواركاري براين موضوع كه همه علوم اسب را مي دانند ودر مقام متخصص در تمامي حوزه ها ي اسب ادعاداشته ودر خيلي جا ها ابراز نظر مي كنند بركسي پوشيده نيست اين رفتار ناشايست بعضا در برخي از پيشكسوتان نيز مشاهده مي گردد كه قابل تا ييد نمي باشد.
اصولا در ايران گفتن جمله \" تخصص من در اين مورد نيست وبهتر است از متخصص آن سئوال فرما ييد \" قدري سخت وبراي برخي امكان پذير نيست در حالي كه گفتن اين جمله علاوه بر اينكه از ارزشهاي فرد نمي كاهد بلكه نشان دهنده صداقت وتخصص او در حوزه خاص خودش مي باشد ...


 
  تاریخچه قبیله آل کثیر و اسب اصیل حمدانی
نوشته: شیخ بهادر بن شیخ حاجات آل کثیر
شیخ بهادر بن شیخ حاجات بن بندر بن فرحان بن اسد سعدی آل کثیر ، هم اکنون ریاست قبیله بیت سعد آل کثیر را به عهده دارد و از آنجا که تیره حمدانی اسب اصیل عرب در خوزستان به آنها بر می گردد ، برای اسب شناسان حائز اهمیت می باشند.
شیخ بهادر، فرزند و جانشین مرحوم شیخ حاجات آل کثیر بوده که سالها پا به پای پدر از دانسته های او سیراب گشته ...

آیا می دانید که؟
اسب هاي امروزي را به سه دسته اسب هاي سنگين Heavy Horses (اسب هاي سبك) Light Horses و پوني تقسيم بندي مي کنند؟
اسب هاي سنگين به اسب هاي با جثه يا وزن سنگين و فعاليت يا نوع كار تعلق مي گيرد. كارهايي همچون كارهاي كشاورزي يا كشيدن ارابه هاي سنگين و كالسكه ها را انجام مي دهند و قد آنها تا 187 سانتي متر و بيشتر مي رسد؟

نوزدهمین جشنواره ملی زیبایی اسب اصیل عرب ایران
نوشته: جمال زاهدی
نوزدهمين جشنواره ملي زيبايي اسب اصيل عرب ايران و چهارمين دوره مسابقات رده اكياهو خوزستان در حالي در تاريخ 26 و 27 بهمن ماه 1391 برگزار م يگردد كه خوزستان در دو جشنواره گذاشته خود نشان داد، حركتي جدي و با برنامه در زمينه مسابقات اسب عرب ايران را آغاز نموده است ...

راز شیرینی این قصه کجاست؟
سهیل یوسف نیا
راز شيريني اين قصه كجاست؟
به دعوت تعدادی از دوستداران ودست اندرکاران اسب ضمن اطلاع از زمان و مکان گردهمايي دست اندركاران صنعت اسب که بنا شده بود در هتل آكادمي فوتبال برگزار شود، خود را مهیای حضور در اين نشست نمودم.  چند ساعت مانده به جلسه به ياد سالهاي گذشته و مراسم هایی اينچنيني افتادم كه هر از چند گاهي به بهانه ی برخي  رويدادها و نيازها توسط طیف ها و جریانات گوناگون جامعه ی سوارکاری و غیره برگزار مي شد!

بهترین های آمریکا در سال 2012 از نظر میزان جایزه
اسب :
Fort Larned برنده بریدرزکاپ و سه استیکس مهم از جمله کورس Whitney Invitational در گروه یک با مجموع جوایز $ 3,598,455 دلار در صدر لیست اسبهایی قرار گرفت که بیشترین میزان جایزه را در سال میلادی گذشته به دست آوردند.
 
 
 
اسب و دهنه
ترجمه: پرستو پزشک نیا
اين دهنه سه تکه از لحاظ ظاهری با نوع فرانسوی تفاوت دارد. هرگاه سوارکار احساس کند لازم است با بالابردن يا پا يين آوردن دستانش فشار لازم را به زبان اسب وارد می کند و يا فشار را متوقف می کند. در رابطه با اين مسأله که اين دهنه چگونه بايد داخل دهان اسب گذاشته شود تا به درستی کارکند نظرات متفاوتی مطرح است.
 


101 تمرین کار زمینی
ترجمه: شراره صحت زاده
قدم- یورتمه نشسته – قدم
• ازایست قدم بروید (تمرین 15).
• از گوشه ها حرکت کنید (تمرین 31).
• درمسیر مستقیم قدم بروید (تمرین 30).
• کمتر از یک متر یورتمه نشسته بروید (تمرین 7 و 16)
جام جهانی پرش با اسب از آغاز تا کنون
نویسندۀ این مقاله در طول 20 سال به عنوان طراح مسیر، سرداور، داور و ناظر فنی فدراسیون جهانی در بیش از 24 کشور و در 4 قاره در بیش از 100 رو ی داد بین المللی، جام های ملل، قاره ای، قهرمانی جهان و المپیک جوانان به کسب تجربه و مهارت پرداخته ...
 


جام جهانی FEI
نویسنده: رخشان رادپور
پیدایش جام جهانی در سرتاسر جهان، جام جهانی در سال 1978 میلادی در رشته پرش با اسب متولد شد. و در سالهای
1985 رشته درساژ، در سال 2001 رشته کالسکه رانی و در سال 2003 رشته سه روزه نیز به آن پیوست ...
 

101 تمرین درساژ
نویسنده: مریم کریمی
مارپیچ با رعایت قوس بدن مزایا این تمرین از اسب شما می خواهد در پیچ های معکوس کار کند تا پای عقب خارجی اش را به کار گیرد و در پیچ وزن روی شانه داخلی اش نیفتد. چگونه این تمرین را انجام دهم؟ ...
 
اصفهان شهر سواران


در طول تاريخ، شهر اصفهان به نام هاي: انزان، گابيان، گابيه، جي، اسپاهان، سپاهان، اسپهان، صفاهان، اسفاهان، اصفاهان، اسبهان، اسفهان، اسباهان و اصبهان معروف بوده، و نشان دهنده ي آن است كه اين شهر از روزگار قديم محل نگهداري اسب و تجمع سواره نظام سپاه ايران بوده است ...
 
گفتگو با شبنم غازی


شبنم غازی هستم متولد سال 1362 اول دانشگاه رشته فیزیک خوندم، الان در رشته تربیت بدنی مشغول به تحصیل هستم از دوران کودکی ورزش حرفه ای و قهرمانی را در رشته شمشیر بازی شروع کردم باشروع رشته سوارکاری و شور و اشتیاقم به این رشته شمشیر بازی ام را آرام آرام کنار گذاشته و تصمیم گرفتم بیشتر وقت خود را صرف این رشته زیبا کنم.

نخستین کارگاه سواری استقامت بین المللی
توسط دکتر کلاوس کیمیش آلمانی
گزارش سایت صنعت اسب، این دوره آموزشی از سه شنبه 21 تا پنج شنبه 23 آذرماه در دوبخش مبتدی و پیشرفته با حضور سوارکارانی از استانهای همدان، یزد، لرستان، اصفهان، کردستان، کرمان، خراسان و تهران برگزار شد ...

سواری متمرکز
چرخش ها و دایره ها
ترجمه: فهیمه واعظی
حرکت اسب در دایره همانند یک مانور ساده است. در دایره، قوس بدن اسب باید به گونه ای باشد که از گوش ها تا دم قوس مناسبی داشته باشد.

اختلالات ژنتیکی اسب
مترجم: مهندس بیات
6 اختلال ژنتیکی معروف در اسب عرب وجود دارد که 2 تا از آنها مهلک و مرگ آورند و دو تا از آنها به طور ذاتی کشنده نیستندو ناتوان کننده اند و معمولا نتیجه ی این 2 اختلال خلاص کردن حیوان از سر ترحم میباشد ...
 

سوارکار رز ناپراونیک بهترین سال کاری اش را پشت سر گذاشت
رز در ماه می تاریخ ساز شد، جایی که او برنده کورس مهم کنتاکی اوکس در گروه یک بود و اولین زنی شد که در تاریخ 138 ساله این مسابقه موفق به انجام آن می شود.
 

نبض اسبدوانی در دست آق قلا
آق قلا، شهری کوچک و ترکمن نشین در 18 کیلومتری شمال گرگان از 12 آبان تا به امروز که در دی ماه به سر می بریم میزبانی مسابقات کورس اسبدوانی ایران را به عهده گرفته است ...
 

اسب، از اسطوره تا واقعیت در ایران
مجید فرحبش
اقوام قدیم که به اوج رسیدند بسیارند اما اغلب آنان خاطره ای آن هم مبهم که بیل کلنگ باستان شناسان می کوشد آن را احیا کند چه باقی مانده است تنها ایران بی اعتنا به قرن ها و هزاره ها مانند صخره ای صما پابرجاست ...
.......................................

سی و پنجمین شماره از نشریه تخصصی دنیای اسب شامل موضوعات و مطالب زیر است:
سرمقاله/ سخن سردبیر
در ماه گذشته فدراسیون سوارکاری جدی برای فعالان اسب به ارمغان اورده بودن رخ داده در کنار برکناری نایب پرش در زمره ی موارد چالش برانگیز برکناری نایب رییسی که حدود 7 سال تابش چند ماهی هم سر پرست فدراسیون بر اساس اطلاعات واصله اقای واردی یافته بود و درجات ترقی را یکی پس از رو شد و تا کنون کسی از دلیل برکناری وی اطلاعی ندارد ...
 
مقاله علمی/ ایا می دانید که
_برای کره ی مادر مرده می توان از شیر بز استفاده نمود.چون شیر بزشباهت زیادی با شیر مادیان داردو می تواند جایگزین خوبی باشد. 
_سم پاهای عقب در کره های جوان حدود 12 در صد سریع تر از سم پاهای جلو رشد میکند که با افزایش سن این اختلاف به حداقل میرسد.  
_کره ها بایستی هر روز از اصطبل خارج شده و به صورت یدکی و بدونه سوارکار بادیگر اسب های ورزشی بالغ به گشت بروند این کار باعث ورزیدگی عضلات.تقویت قلب.جمع شدن شکم ورشد استخوان ها میشود.
_بهترین سن برای خرید اسب از 4 سال است. اسب قبل از 4 سال نابالغ بوده و برای انجام کار های سنگین مناسب نیست.
 _در اسب های اصیل موهای کاکل نرم وظریف وبراق بوده در حالی که  دراسب های اصلاح نشده به صورت خشن و زبروکدر میباشد.
_اسب های مناطق گرم وسوزان اغلب به رنگ های روشن وبراق با پوستی نازک و اسب های مناطق سردسیر بیشتر به رنگ تیره با موهای بلندوپوستی ضخیم هستند. 
_گاهی اسب های سیلمی در فصل کشش(انتهای زمستان تا اوایل تابستان)به سر حد جنون میرسندونگهداری کردن از اسب های سیلمی در این فصل کاری سخت وتخصصی می باشد…
 
مقاله/ اسب در تعزیه
« اسب در تعزيه »
  تعزیه قصه ی بلندی است به بلندای ابدیت و شرح حال دریادلان و باز گو کننده ی ماجراها و شگفتیها و پاکیها در برابر عناد و نیرنگها و ناپاکیها و نامردیهاست . 
شبیه خوانی یا تعزیه نمایشی است بر پایه ی قصه ها و روایات مربوط به زندگی و مصائب خاندان پیامبر اسلام و خصوصا وقایع و فجایعی که در محرم سال 61 هجری در کربلا برای امام حسین (ع) و خاندانش پیش آمده است .  
البته این واقعیتی است که تنها جامعه تشیع ایرانی بوده که توانسته است از بیدادی که بر پیشوای مذهبی اش، یعنی حسین بن علی (ع) و یارانش در سرزمین کربلا رفته این چنین برداشتهای شور انگیز و تکان دهنده داشته باشد و نفس عزاداری را چنان شکوهی بخشد که حتی دل و زانوی سر سخت ترین منکرین را در برابر زیر و بم تراژدی آن بلرزاند .
تعزیه یکی از هنرهای کهن کشور ما محسوب می شود که در ایام محرم شور و حال دیگری دارد و از استقبال عامه ی مردم برخوردار است .
برای اجرای تعزیه ، به مکان مناسب و لوازم خاصی نیازمندیم ، که از جمله ابزار کاربردی  آن می توان به اسب اشاره کرد .
 در ایام سوگواری سالار شهیدان امام حسین (ع) تمام اسبدارها ، با عشق و علاقه ی خاصی از چند روز قبل اسبها را آماده و زین و دهنه و وسائل سوارکاری را تمیز و روغن کاری می کنند . با شنیدن صدای شیپور اسبها را به طرف حسینیه می برند و با ورودشان نظرهای زیادی را به خود جلب می کنند و حضور اسبها جلوه دیگری به تعزیه می بخشد ...  
 
گفتگو/ مصاحبه با سعید ساعدی
 
به بهانه ی سفر کاری 3 روزه ام در مشهد، سراغ \" سعید ساعدی\" را هم می گیرم تا با او گفتگویی ترتیب دهم، آدرس اش که می دهد، خاطره روزهای خوبم در مشهد زنده می شود، او چهارراه خیام ِ بلوار سجاد مشهد مستقر است، جایی که  2 چراغ بالاتر در خیابان بهار، روزگاری دفتر کارم بود و کنار فروشگاه \" پویا\" ی ساعدی نیز، اداره مسکن و شهرسازی است که قدیمی ترین دوست دوران زندگی ام در حال حاضریکی از کارشناسانِ املاک آنجاست و....
 
از سه راه ادبیات و \" جهاددانشگاهی مشهد\" که روزگاری کارمند آنجا بودم رد می شوم و روزنامه ی \" قدس\" را تورقی می کنم و نگاهم روی خبری میخکوب می شود که حاوی این پیام است: باشگاه ابومسلم  بدلیل برکناری و نبود استاندار خراسان(حامی مالی این تیم) ، از لیگ کناره گیری می کند!...
گزارش/ حراج اسب های عرب
حراج اسبهاي توليد داخل با موفقيت نسبي به كار خود پايان داد 
اين حراج به همت توليد كنندگان داخلي آقايان كريم رسول زاده وعلي احمد ستوده نيا با 21 راس اسب توليد داخل در مركز پرورش اسب اصيل ايران (باشگاه آقاي مهندس پورحيدري)در مورخه 5/8/91 راس ساعت 11 صبح برگزار گرديد.
اگرچه روز وشب قبل از حراج باران سنگيني باريده بود اما در كل با استقبال همگاني روبرو شد و از 21 راس اسب بالغ بر8 راس بفروش رفت همچنين در پايان حراج 5 راس اسب بخش خصوصي خارج از ليست دفترچه نيز در حراج شركت داده شدند كه يك راس آن بفروش رفت .
نكته حائز اهميت اين حراج قيمت معقول توليدات وفضاي مناسب وپذيرايي عالي بوده است .
اين حراج مبدا  حركتي مناسب براي فروش بي واسطه  توليدات داخلي  بوده است كه اميد است تداوم داشته باشد مديريت برگزاري  حراج را آقاي مهندس سهيل يوسف نيا بعهده داشته اند…
 
مقاله/ اسب و دهنه
اب خوری شاخدار:
دو نمونه اصلی وجود دارد : نيمه شاخ دار و شاخ دار که دومی می تواند در شکل های مختلفی ظاهر شود که 
تفاوتهايشان صرفاً مربوط به زيبايي و شکل ظاهری آن روی گونه های اسب می باشد . صرف نظر از تنوع ظاهری ، هر دو يکسان کارکرده پس ما اين جا فقط کارکرد آن ها را بررسی می کنيم .
اولين مزيت آن اين است که وجود اين دسته های بلند و يا کوتاه که از کشيده شدن دهنه در داخل دهان اسب جلوگيری می کند ، اتفاقی که در رابطه  Bit های ديگر زياد می افتد .
دومين مزيت آن اين است که وجود اين دسته های بلند و يا کوتاه که از بغل دهان بيرون آمده اند و روی گونه اسب قرار می گيرند باعث می شود که آب خوری کاملاً د رجای خودش ثابت قرار بگيرد و از اين که هنگام کار حرکت کند جلوگيری می کند و اين موضوع مخصوصاً برای اسب های جوانی که برای اولين بار دهنه برايشان می گذاريم خيلی خوب است ، چون اسب جوان معمولاً شروع می کند به بازی کردن با دهنه واين موضوع می تواند کم کم به شکل عادت دربيايد و اسب ها ياد می گيرند که چگونه با عقب انداختن آن در دهانشان آن را بی اثر کنند و فشار را از روی زبانشان بردارند . اين مسأله بسيار مهم است که ما از همان ابتدا نگذاريم اسب چنين طفره رفتنی را ياد بگيرد چون اگر اين عادت بد برايش بماند ما رابسيار اذيت خواهد کرد ، مخصوصاً اگر لازم باشد که Bit را عوض کنيم . برای اين موضوع استفاده از مدلی که شاخه های آن ضخيم تر و گرد هستند و برآمدگی دارند بهتر است … 
 
گزارش رویداد/ حراج اسب های تاروبرد
حراج اسبهاي تاروبرد : موفق يا ناموفق ؟!
 
پس از حراج اسبهاي عرب  آقاي آتشي در مجموعه سواركاري نوروزآباد شاهد برگزاري دوحراج  اسب تاروبرد ودوخون تاروبرد –تركمن ديگر بوديم اولي توسط آقاي مهندس                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  رنجبر ودومي بوسيله آقاي سهيل افشاري صورت گرفت .
 نكته در خور توجه هر دو حراج قيمتهاي پايين اسبها وكمي استقبال  علاقه مندان  اسب تاروبرد  به خريد توليدات بوده است اگرچه تعداد فروش هر دوحراج قابل قبول بود بطور مثال آقاي افشاري از 16 راس اسب 9 راس را فروخت .ولي بطور كلي علاقه مندجديدي يافت نشد 
آنچه كه به يقين مي توان در خصوص تاروبردهاي عرضه شده بيان داشت اين بود كه تمامي اسبهاي عرضه شده در هردو حراج از بهترين شجره هاي تاروبرد توليد داخل ووارداتي بودند .خطهاي خوني كه داشتن هركدام آنها روزگاري آرزوي هر مالك وعاشق كورسي بوده است . اما با توجه به شجره عالي وكيفيت خوب اسبها ، چرا حراجها موفق نبوده است …
 
مقاله اموزشی/ مراقبت از مادیان تازه زایمان کرده
مقاله اموزشی/ خطاها و اشتباهات رایج پرش در سوارکاری
تمرینات قبل از شروع پرش
رکاب ها را قبل از شروع پرش اندازه کنید .سپس روی رکاب ها ایستاده و نیم نشست را ابتدا در قدم،یورتمه و سپس چهارنعل تمرین کنید .در طول انجام نیم نشست،بوسیله ی عضلات ساق پای خود با اطراف بدن اسب در تماس باشید .حین انجام این تمرین، وزن خود را به طور مساوی بین پاشنه هایتان تقسیم کنید.اگر حس میکنید هنگام تمرین ساق هایتان روی برگه زین کمی بالا و پایین می رود،آن ها را آزاد کنید. (شل کردن زانو و ساق منقبض شده) در هنگام اوج گرفتن روی مانع نیز، ساق ها را آزاد کنید و تصور کنید که در حال فرو رفتن در عمق آب هستید. (به این معنا که اجازه دهید نشستتان در عمق زین فرو رود(همانند فرو رفتن در عمق آب).پاشنه هایتان را به سمت پایین و زیر بدنتان بکشید و بوسیله ساق هایتان در اطراف،بدن اسب او را دربر گیرید.(تصور کنید که آنسوی مانع،شما به جای اسب،قرار است با پاهایتان روی زمین فرود بیایید.
ایستادن روی رکاب ها) پریدن قبل از حرکت اسب،شیرجه زدن روی مانع(
این حرکت،حرکت بسیار خطرناکی است که اغلب سوارکاران به آن عادت دارند.زیرا سوارکاری که جلوتر از حرکت اسب حرکت میکند،ممکن است با کوچکترین حرکت اضافی یا حساب نشده اسب،به راحتی زمین بخورد .در مقابل، رکاب های بلند میتواند از ایستادن روی آنها(بلند شدن روی رکاب ها) و جمع و منقبض شدن ساق و زانو ها جلوگیری کند.سوارکارانی که معمولا نگران آن هستند که از حرکت اسب عقب نمانند،روی رکاب ها می ایستند یا جلوتر از حرکت اسب حرکت می کنند.که مطمئنا وضعیت کاملا اشتباهی است...     
 
مصاحبه/دکتر رضا اسماعیل زاده
 
 
مقاله اموزشی/ مربیگری کودکان و نونهالان
تربیت اسب کاسپین
 زمانیکه سعی در برپایی یک مجموعه سوارکاری کودکان داشتید بدانید بهترین تصمیم را در زندگی ورزش سواکاری تان را اتخاذ نموده اید. یادتان باشد همیشه باید یک کمک یا دستیار به همراه داشته باشید. اسب کاسپینی را که به تازگی خریداری میکنید و اصلا تربیت نشده را در ابتدا هر روز وسط راهرو اصطبل ببندید و او را نوازش کنید، مطمئنا او هرگز مفهوم کارهای شما را درک نمیکند و قصد دفاع از خود را دارد. از آنجاییکه تجربه محبت و دوست داشتن را نداشته اصلا منظور شما را نمیفهمد پس با آرامش و صبر به او نزدیک شوید، خیلی زود شاید کمتر از 10 الی 15 روز نتیجه دلخواهتان را میگیرید. او به واسطه زندگی در طبیعت یا بیتوجهی اصلا بلد نیست هویج بخورد و حتی نمیداند چگونه آن را از کف دست شما بردارد. در ابتدا که به آنها هویج خوردن را میآموزید با هول و ولع با دندانهایش به کف دستتان میکوبد اما مطمئن باشید با موجود باهوشی روبرو هستید خیلی زود این کار را میآموزد. کار در ابتدا خیلی دشوار است و همانگونه که گفتم نیازمند دستیار و کمک هستید. به هنگام دست گردان کسی از پشت او را به جلو حرکت دهد زیرا او مفهوم کار را نمیداند و امکان پس زدن وجود دارد حتی امکان دارد به سختی وارد راهرو اصطبل یا باکس شود و به همین دلیل وجود دستیارتان حیاتی است تا شما هم در اثر امتناع او عصبی نشوید و مبادرت به خشونت نکنید…
 
رویداد/ نمایشگاه تصویرگری عاشورا
اخبار
کلاس مدیریت اصطبل 
مربی تیم ملی دانمارک به ایران امد
امسال از نادعلی بزغانی واسب قیصر در مسابقات FEIخبری نبود ؟
با خبر شدیم که برعکس سه سال پیش که در شب قبل از مسابقات FEIنادعلی از اسب زمین می خورد ودستش می شکند ونمی تواند با قیصر در مسابقه حاضر شود.امسال جریان برعکس بوده وگویا قیصر چند روزی قبل از مسابقات دچار مشکل دست می شود واز پرش بازمی ماند .
واز طرفی چون سوارکاران وتماشاچیان در قهرمانی کشور امسال دیده بودند که نادعلی با اسبی بنام اورال در میان آنهمه اسب خارجی  خوش درخشیده،انتظار داشتند حالا که قیصر قادر به پریدن نیست وی با اورال در FEIامسال شرکت کند وحتی بسیاری از کارشناسان بر این عقیده بودند که در این صورت نادعلی واورال شانس اول شدن را هم داشته اند .ولی چنین نشد لذا شایع است که پدر خوانده مانع شرکت نادعلی واورال گشته وگفته است \"یا قیصر ویا هیچ اسبی !\" وتعجب در اینجاست که این موضوع شدیدابه ضرر استان البرز تمام شده ،ولی ظاهرا مرغ فقط یک پا دارد ...
 
گفتگو/ گفتگو با الهام فرد
رویداد/ نمایشگاه بین المللی ورزش و تجهیزات ورزشی
یازدهمین نمایشگاه بین المللی ورزش وتجهیزات ورزشی در مصلی تهران برگزار گردید 
این نمایشگاه از تاریخ 27/7/91لغایت 30/7/91 بمدت 4 روز به میزبانی شرکت نمایشگاهی میلاد نور در مصلی بزرگ امام خمینی (ره)با حضور وزارت ورزش وجوانان،مراکز وابسته به آن ،کلیه فدراسیونهای ورزشی ،مرکز آموزش فدراسیون سوارکاری و نمایندگی های صاحب نام تجهیزات ورزشی برگزار شد .
طی روزهای مختلف مقامات کشوری وورزشی ،مدیران ومعاونین واعضای غرفه های ورزشی از غرفه فدراسیون سوارکاری ومرکز آموزش دیدن کردند ودر روز پایانی نمایشگاه آقای هادی ساعی وسردار باران چشمه و...از غرفه فدراسیون سوارکاری بازدید بعمل آوردند .
در این نمایشگاه بیش از هزار نفر از غرفه فدراسیون سوارکاری بازدید بعمل آورده وبسیار علاقه مند به مرکز آموزش سوارکاری شده وبالغ بر 60 نفر نیز برای تحصیل در مرکز آموزش فدراسیون ثبت نام نموده اند...  
 
مقاله اموزشی/ 101 تمرین درساژ
 
الگو هشت لاتین با دست جلو به عقب
 
فواید
دست جلو به عقب حرکت فوق العاده ای را در بدن اسب ایجاد میکند که باعث شل شدن و نرم کردن قسمت تحتانی کمر اسبتان می شود. همچنین باعث باز شدن قسمت تحتانی کپلش میشود و زمانی که میخواهید که او گامش را جمع تر کند به خوبی فرمان را میپذیرد. این تمرین ترکیبی از خم کردن با دست جلو به عقب برای رسیدن به اهداف بعدی و انعطاف پذیر کردن پاهای اسب است.
چگونه این تمرین را به اجرا بگذارم:
١.روی راست با قدم شروع به انجام تمرین کنید.
۲.در C به سمت پایین مانژ بچرخید و به حرکت خود ادامه دهید.
٣.در X ایست کنید.
۴.رو به چپ با دست جلو به عقب یک دایره ی 8 متری بزنید.
۵.دوباره در X ایست کنید و این بار رو به راست دایره ای 8 متری بزنید.
۶.در X دوباره ایست کنید.
۷. اگر تمرین های بالا با موفقیت انجام شد دوباره اما این بار بدون ایست کردن انجامش دهید.
بخاطر بسپارید
این تمرین فقط برای اسب هایی که قادر به انجام دست جلو به عقب هستند کاربرد دارد در حالی که می توانند مستقیم به عقب حرکت کنند و* را هم نگه دارند.
عجله نکنید هر دفعه یک گام را در حالی که اسبتان را خم و نرم نگه داشتید از او بخواهید.
وجود یک قندیل در وسط مانژ به شما کمک میکند تا دایره تان را دقیق تر بزنید...
 
گزارش رویداد/ جشنواره زیبایی کرمان
سومين دوره جشنواره زيبايي كرمان طي دو روز و به مناسبت عيد غدير خم روزهاي 11 و 12 آبان در باشگاه سواركاري شبديز كرمان در 2 رده خالص ايراني و ECAHO برگزار شد. 
 اين جشنواره به لحاظ كمي وکیفی از سطح بسيار بالايي برخوردار بود و با استقبال خوب تماشاگران نيز روبرو شد. تعداد 130 رأس اسب از استان‌هاي البرز- تهران- اصفهان – يزد – خوزستان و كرمان در اين مسابقه حضور داشتند. 
داوران این مسابقه عبارتند از : دكتر فرانچسكو سانتورو - داور A ،  پير لوئيجي روتا داور A، هر دو از ايتاليا ، آقاي باسل جدآن – داور B از سوريه – خانم سرنلا زربيني ساتورو DC از ايتاليا. 
در اين رويداد مبلغ 8 ميليون تومان جايزه نقدي به مالكان اسب‌هاي برتر اهدا شد. 
همچنين بهترين هندلر اين جشنواره محمد یثربي از استان يزد انتخاب شد. 
حضور استاندار و معاونين و فرماندار كرمان نشان‌دهندة توجه خاص به ورزش سواركاري در استان كرمان بود همچنین چيدمان خوب ميدان اصلي و سرعت قابل قبول كادر اجرائی وکلانتران ونبود حاشیه در این جشنواره از نقاط قوت کادر برگزاری  بود كه در نتيجه باعث برگزاري با كيفيت اين رويداد شد .
در پايان تشكر از رئيس هيأت سواركاري استان كرمان و معاون استاندار مهندس مهرشاد همچنين دكتر داريوش وثوق دبير هيأت و مالك باشگاه شبديز و حسن مولايي مسئول كميته جشنواره‌هاي زيبايي استان كرمان شايسته است…
 
مقاله علمی/ ژنتیک رنگ در اسب 
 
گزارش رویداد/ ارجاسب
 
نخستين همايش علمي وجشنواره ملي نژادهاي اسب اصيل ايران در تاريخ 3تا 4 آبانماه  1391 در هتل المپيك تهران برگزار شد .
اين همايش كه در نوع خودش بي نظير بود رويكرد جديدي به مقوله اسب داشته است اهداف جشنواره عبارتند از احياي فرهنگ اسبداري در سطح ملي ،تعميق ديدگاه عمومي ومسئولان در باره اسب ،توسعه اكوتوريسم اسبي ومعرفي علمي وتاريخي ونمايش نژادهاي برتر اسب ايراني كه آخری  برگزار نشد 
محور هاي اصلي همايش عبارتند از علوم مرتبط در صنعت اسب ،گردشگري در صنعت اسب (اكوتوريسم اسبي )،محيط زيست وصنعت اسب ،تاريخ وفرهنگ در صنعت اسب ،اقتصاد در صنعت اسب ،مديريت وبرنامه ريزي در صنعت اسب وارتباطات در صنعت اسب بوده است  
بخش فرهنگي وهنر ي وتجاري برگزار نشد.
برنامه روز همايش بترتيب عبارت بود از   سخنرانان مختلف وسپس مباحث علمي شروع گرديد
پانل بخش ژنتيك واصلاح نژاد 
پانل بخش تغذيه اسب 
پانل بخش فيزيولوژي اسب 
پانل بخش ورزشي وبيماري هاي اسب 
روز دوم كارگاه هاي آموزشي شامل كمكهاي اوليه در اسب ،بيماريهاي اندام هاي حركتي ،تكنيك هاي توليد مثل در اسب    
بخش اعظم همايش را سخنراني اشخاص دولتي تشكيل داده بود...
 
مقاله اموزشی/ 101 تمرین کار زمینی
انتقالی ها
انتقالی یک نوع تغییرسرعت پله ای است. انتقال خوب وفوری بدون مقدمه اتفاق نمی افتد. اسب باید برای انجام انواع انتقالی ها آمادگی پیدا کند.
انتقال باید به نرمی و یکنواخت وبا وجود تعادل، میان اثرهای جانبی و بازدارنده و رو به جلو انجام شود.
همچنین اثرها متناسب باشند و از مقداری انرژی برای انتقال به بالا باید استفاده کنیم. انتقال به بالا بیشتر مرسوم است که نشان دهنده تغییر از ایست یا قدم آهسته به قدم با گامهای کشیده است. مثال برای انتقال به بالا ، ایست – قدم قدم – یورتمه ، یورتمه – چهارنعل و قدم به چهارنعل است .
انتقالی بالا یا مستقیم همان افزایش سرعت ویا گامها است. یورتمه ایکه یورتمه کار نامیده می شود معمولا یا با گامهای کشیده و یا با گامهای جمع انجام می شود. تغییر یورتمه کار به جمع و یا کشیده خود یک انتقال افزایشی است.
انتقالی پایین یا معکوس یا کاهشی تغییر گامهای کشیده یا سریع به گامهای کوتاه و آهسته تر است. برای مثال : چهارنعل – یورتمه ، چهارنعل – قدم ، یورتمه – قدم و قدم به ایست را می توان نام برد. وانتقال به پایین یعنی کاهش طول و سرعت گامها است همانند تغییرازچهارنعل کشیده به جمع...

 شماره 34 مجله دنیای اسب به تاریخ مهرماه 1391. در این شماره مطالبی با موضوعات زیر راخواهید خواند:
-    گزارش سومین حراج بین المللی اسب عرب
-    گزارش مسابقات سوارکاری المپیک
-    معرفی قهرمان مارکوس انینگ
-    گزارش مراسم قدردانی از استاد رضایی
 فهرست و خلاصه ای از مطالب:
سرمقاله:
چندسالي هست كه در گوشه كنار كشور افراد علاقه مند به اسب با به كارگيري پتانسيل هاي محلي و توانمندي هاي فردی، حاميان مالي متعددی را به حوزه ی اسب آورده و توانسته اند رويدادهاي مهمي را برگزار نمايند كه فارغ از برخي كاستي ها عملكردشان قابل تقدير و ستايش است.
در اين رويدادها آنچه مهم است برگزاري هرچه بهتر مسابقه يا رويداد و معرفي حامي ماليست كه البته بایسته است چنين باشد اما گاهی در كنار اين رويدادها برخي موارد تاسف بار مشاهده مي شود كه اشاره ای تلنگروار به آنها؛ با هدف اصلاح روند؛ خالي از لطف نيست.
.... به قلم سهیل یوسف نیا؛ سردبیر نشریه ذنیای اسب
 
سومین حراج اسب در باشگاه نورزآباد
برخلاف دفعات قبل اين بار حراج در فضايي بزرگتر و تزئين شده با چادرهاي زيبا در ساعت 11 صبح برگزار شد. از 17 راس اسب عرضه شده در دفترچه حراج 9 راس فروخته شد كه نسبت به حراج هاي قبلي از لحاظ تعداد كمتر اما ازنظر ارزش ريالي بيشتر و موفق تر بوده است.
در سومين حراج، علاوه بر اسبهاي وارداتي تعدادي اسبهاي توليد داخل نيز شركت داده شده بودند كه با استقبال همگاني روبرو شد. شايد نقطه عطف اين حراج دو مساله بود یکی فروش اسبان توليد داخل وديگري عرضه یک راس ماديان وارداتي دختر ALI JAMAAL با قيمت پايه 000/ 000/ 240 ميليون تومان. ...
 
آیا دبیر فدراسیون سوارکاری دو شغله است؟
شنیده ها حاکی ازآن است که دبیر فدراسیون دوشغله بوده و شاید مجبور شود فدراسیون سوارکاری را ترک نماید. ظاهرا در پی بروزاختلاف سلیقه ها در فدراسیون آقای کاظمیان (دبیر سابق فدراسیون) از کلیه سمت های خود استعفا داد.
پس از برگزاری مسابقه بمناسبت عید فطر، طوماری از طرف سوارکاران تهیه شد و ...

رکوردشکن المپیک:گوشت اسب می خورم!
تغذيه در وزن هبرداري خيلي مهم است. عمده غذايي كه من مصرف مي كنم گوشت مرغ و گوشت اسب است. اين غذا براي وزن هبرداران خيلي خوب مفيد است ...
 
برگزاری نخستین همایش علمی و جشنواره ملی نژادهای اصیل اسب های ایران
نخستین همایش علمی و جشنواره ملی نژادهای اصیل اسب های ایران به همت تعاونی پرورش اسب اصیل بومی ارجاسب ایرانیان در تاریخ 3 تا 5 آبان ماه 1391 در تهران برگزار می گردد. آقای کیومرث صالحی در جمع اصحاب رسانه که با همراهی آقایان بابک شکی، دکتر ابراهیم پور و ... انجام پذیرفت، ضمن تاکید برپشتیبانی از فعالیت های حمایت از اسب اصیل ایران ،اهداف این جشنواره را معرفی کردند: ...
 
آیا می دانید که ...
- نژاد يعني گروهي از افراد جامعه كه از لحاظ برخي خصوصيات از ديگر افراد جامعه متمايز باشند و بتوانند اين خصوصيت را با ضريب اطمينان بالايي به نسل شان منتقل كنند.
- امروزه بيش از 150 نژاد مختلف اسب در دنيا وجود دارد كه در بوجود آمدن برخي از آنها انسان با اهداف اصلاح نژادي دخيل بوده است.

 تزریق PRP تزریق سلول بنیادی نیست / دکتر مسعود خلیل زاده
پلاسمای غنی شده از پلاکت یا Plasma Rich Platelets در واقع پلاسمایی است که میزان پلاکت ها در آن به میزان 5 تا 8 برابر بیشتر از حد طبیعی یافت می شود. این پلاسمای غنی از پلاکت ها حاوی فاکتورهای رشد برای ترمیم و باعث تحریک سلول های زایا و همچنین فعال نمودن سلول هایبنیادی به منظور تسریع در بازسازی و ترمیم سلول ها و بافت ها می گردد. ....
 
مربیگری کودکان و نونهالان / فهیمه واعظی
به نظر ما آدم بزرگ ها ذهنیت بچه ها از اسم، قد و قامت، خلق و خو، شکل و اصلا موجودیت اسب چیست؟ جواب آنها به این سوال که \"دوست داری بریم سواری\" چیست؟ فکر میکنید باید در چه موقعیتی باشید تا اول شما این سوال را از کودک بکنید؟ سوارکار؟ اسب دار؟ یا اگر او برای اولین بار این سوال را بکند چه واکنشی نشان میدهید؟ ...

 هیدروتراپی
برای قرن ها استفاده از آب دریا به عنوان عامل کمک کننده و تسهیلگر در پیشگیری و درمان مشکلات پا در اسبها به رسمیت شناخته شده بود. چیزی تقریبا معنوی در مورد خواص درمانی آب وجود دارد.حتی با تمام پیشرفت هایی که در علم دامپزشکی در طول قرن گذشته دیده می شود ،هنوز هم هیچ جایگزینی برای آب به عنوان تسکین دهنده یافت نشده است. ...


 معرفی قهرمان سوارکاری: مارکوس انینگ
ماركوس متولد 1974 وسواركاري را در 7 سالگي آغاز كرد .او بهمراه خواهرش كريستينا درسهاي سواري را در باشگاه BORKE فرا گرفت .هنوز تصاوير ويديويي از مسابقات مبتدي او در آرشيو موجود است. او در كي مسابقه جايزه مخصوص را به خاطر تمام كردن مسير عليرغم اينكه 3 بار به زمين خورد دريافت كرد. ...
 اسب و دهنه
اگرچه تمامی اسب ها تمايلشان به يک سمت بيشتر است و آن ها هم مانند ما راست دست يا چپ دست هستند اما بعضی از سوارکاران اصرار بی اندازه دارند که اسب روی هر دو سمت به يک اندازه جور باشد. دهنه ای که از لحاظ سايز مناسب نباشد به همان اندازه دهنه ای که ساختار مناسب ندارد بد است. ...
 

 
در حاشیه مراسم روز قدردانی از استاد علی اکبر رضایی
درود بر اسفندیار هوشمند که که به جز قدردانی از استادخود راه را برای دیگر اساتید هم باز کرد. چرا مراسم قدردانی از استاد رضایی از باشکاه آزمون در تهران به فرمان آرا در استان البرز انتقال یافت؟ امید است که فدراسیون با نام گذاریه جامی به نام \"روز استاد\"سالانه این کار را ادامه دهد. واجب است که از این پس دیگر اساتید پیش کسوت را بدون لفظ \"استاد\"مخاطب قرار ندهیم. ...


رقصی چنان میانه ی میدانم آرزوست: مصاحبه با علی قورچیان قهرمان طلایی مسابقات کره جنوبی
می گوید اصالت طالقانی دارد و زاده ی تهرانپارس تهران است و از 11 سالگی با اسب مانوس بوده و با پرش شروع کرده... همین جا می پرسم: چرا برخی از سوارکاران به شیوه ی نشستن شما روی اسب ایراد می گیرند؟ - من با پرش شروع کردم و پیش اساتیدی شاگردی کردم که آرزوی هر سوارکاری است، 22 سال خودم اسب داشتم و 17 سال روی اسب کرد کار کردم، حتی در کنار آن اسب عرب هم داشتم و از همه ی آنچه که دوستان به آن حساس اند عبور کرده ام. ...
 
دومین دوره مسابقات پرش با اسب جایزه بزرگ جام نقش جهان
از روز 13 لغایت 17 شهریور ماه 1391 مانژ باشگاه سوارکاری اصفهان شاهد برگزاری دومین دوره از مسابقات پرش با اسب جایزه بزرگ جام نقش جهان بود. این رویداد که به همت هیأت سوارکاری استان در سال گذشته برای اولین بار با این نام برگزار گردید , امسال هم با حمایت فدراسیون سوارکاری کشور در حالی که روز سوم لیگ امید و روز سوم لیگ قهرمانی کشور در دل آن جای داده شده بود با حضور سوارکاران یازده استان در رده های نونهال, نوجوان, جوان و بزرگسال از دو گروه آقایان و بانوان باشکوه تر از سال گذشته برگزار شد. ...
 یورتمه نشسته
زمانیکه با انجام تمریناتی که در دو قسمت گذشته گفته شد در مدت زمانی طولانی احساس راحتی و آرامش در یورتمه نشسته کردید، قبل از اعمال انتقالی معکوس گام کشیده از اسب بگیرید و مسیر طولانی تری را طی کنید. اگر بعد از مدتی بدنتان سفت و از زین خارج شده و بالا و پایین میپرید، به گام قدم برگشته و دوباره شروع کنید. آنقدر این کار را انجام دهید تا نشستتان با اطمینان کامل در عمق زین قرار گرفته و همواره نشستتان را در عمق زین به نرمی و آرامی و منعطف حفظ کنید. شکلهای آ و ب 99. ...
 

 

جل اسب ب- نوشته مریم طاهری ، استاد دانشگاه و طراح فرش

... يکي از دستبافته هاي زيبا و عشايري جل اسب نام دارد. جل دستبافته اي است که به منظور تزئينات اسب و شتر تهيه مي شود. جل اسب هم نقش گرم نگهداشتن و عرق گير اسب را دارد و هم جنبه تزئيني و تشريفاتي که در مورد شتر جنبه تزئيني دارد. بدنه اصلي جل يک مستطيل است که دو دستک به آن وصل شده که اين دستک ها پشت اسب را مي پوشانند. ...

........................

شیوه های خرید نشریه دنیای اسب:

اشتراک:
برای دریافت شماره های آتی\" نشریه دنیای اسب\" مبلغ 000/520 ریال به شماره کارت 6219861110806220 به نام \"سهیل یوسف نیا\" نزد بانک سامان واریز نموده و اسکن فیش پرداختی را به شماره  44233123-021 فکس نمایید.
روی صفحه ارسالی حتما مطالب زیر را درج فرمایید:
نام و نام خانوادگی
شماره تماس ثابت و همراه
ضمنا حتما روی فیش درج کنید : خرید از سایت \" ایران هورسی\" بابت اشتراک
آدرس دقیق پستی ( درج کد پستی الزامی است و در صورتیکه کد پستی را مرقوم نکنید با تاخیر در ارسال  مواجه خواهید گردید)
توجه : مبلغ مذکور برای دریافت 6 شماره با فواصل دوماهنامه برای دریافت \" نشریه دنیای اسب\" خواهد بود
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
خرید آرشیو شماره های پیشین \" نشریه دنیای اسب\"

 برای دریافت آرشیو مجلات از شماره 1 الی 39 مبلغ 000/500/2 ریال به شماره کارت 6219861110806220 به نام \"سهیل یوسف نیا\" نزد بانک سامان واریز نموده و اسکن فیش پرداختی را به شماره  44233123-021 فکس نمایید.

روی صفحه ارسالی حتما مطالب زیر را درج فرمایید:
نام و نام خانوادگی
شماره تماس ثابت و همراه
ضمنا حتما روی فیش درج کنید : خرید از سایت \" ایران هورسی\" بابت دریافت آرشیو
آدرس دقیق پستی ( درج کد پستی الزامی است و در صورتیکه کد پستی را مرقوم نکنید با تاخیر در ارسال  مواجه خواهید گردید)
/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////برای دریافت فایل های pdf مجلات از شماره 33 تا 39 مبلغ 000/140 ریال به شماره کارت 6219861110806220 به نام \"سهیل یوسف نیا\" نزد بانک سامان واریز نموده و اسکن فیش پرداختی را به شماره  44233123-021 فکس نمایید.

روی صفحه ارسالی حتما مطالب زیر را درج فرمایید:
نام و نام خانوادگی
شماره تماس ثابت و همراه
ضمنا حتما روی فیش درج کنید : خرید از سایت \" ایران هورسی\" بابت فایل pdf
آدرس دقیق پستی ( درج کد پستی الزامی است و در صورتیکه کد پستی را مرقوم نکنید با تاخیر در ارسال  مواجه خواهید گردید)

مبلغ  دریافتی برای هر شماره از نشریه بصورت فایل پی – دی – اف  مبلغ  20000 ریال می باشد

صفحه1 از7

آخرین‌پست‌های ایران هورسی در اینستاگرام؛ ما را دنبال کنید: