مراسم رونمایی از سند ثبت جهانی چوگان برگزار شد

مراسم رونمایی از سند ثبت جهانی چوگان به نام ایران در سازمان یونسکو به میزبانی باشگاه قصرفیروزه برگزار شد.

 مراسم رونمایی از سند ثبت جهانی چوگان به نام ایران در سازمان جهانی یونسکو با حضور مسعود سلطانی فر وزیر ورزش، علی اصغر مونسان معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری،محمدرضا داورزنی معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش، عبدالحمید احمدی معاون فرهنگی وزارت ورزش و تعدادی دیگر از مسئولان و علاقمندان به چوگان در باشگاه قصر فیروزه تهران برگزار شد.

سلطانی‌فر در حاشیه این مراسم، گفت: امروز روز بزرگی است و از صمیم قلب به تمام ایرانیانی که در جای جای جهان قلبشان و وجودشان به دنبال بزرگی و اعتلای ایران است تبریک می‌گویم.

وی ادامه داد: آنچه درباره ثبت جهانی رشته‌ای که ریشه‌ای دیرینه در فرهنگ و آموزه‌های دینی و مذهبی ما دارد حق‌مان بود امروز به اجرا در آمد. مقام معظم رهبری بارها در صحبت‌هایشان به این رشته تأکید کردند و ما هم در طول سالیان گذشته برای اعتلای نام چوگان تلاش کردیم البته در طول سال‌های گذشته فعالیت چوگان با فراز و نشیب‌هایی همراه بود اما با توجه به تلاش‌هایی که انجام شد روند رو به رشد خوبی را در پیش گرفت.

وزیر ورزش و جوانان تصریح کرد: با توجه به کار فشرده‌ای که بین وزارت ورزش و سازمان میراث فرهنگی در این سال‌ها صورت گرفت موفق شدیم ثبت جهانی چوگان را در یونسکو به ثبت برسانیم و آنچه حق‌مان بود به نام ایران ثبت شد و به حق‌مان رسیدیم. امیدوارم با توجه به رقبتی که در میان مردم به این رشته وجود دارد روز به روز چوگان را توسعه و رشد دهیم و از نظر جهانی به جایگاه خوبی برسیم.

سلطانی‌فر ادامه داد: در حال حاضر هفت استان هیأت چوگان مستقل دارند و پنج استان نیز متقاضی و به دنبال فراهم کردن امکانات هستند و امیدواریم بتوانیم این روند رو به رشد را با توجه به رغبتی که در بخش خصوصی وجود دارد ادامه دهیم. خیلی دور نیست که به روزهای طلایی چوگان برسیم.

وی درباره برنامه‌های وزارتخانه برای حمایت از این رشته‌هایی مانند چوگان که خاستگاهشان ایران است، گفت: نیازمند کارهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به منظور فراهم کردن فضای مناسب در تمام استان‌ها هستیم. باید برای توسعه چوگان در عرصه‌های مختلف کمک کنیم از جمله باید روی اصلاح نژاد اسب‌ها کار کنیم که کارهای خوبی صورت گرفته و ما هم حمایت می‌کنیم. از طرفی باید از تجربیات خارجی‌ها با اعزام مربیان‌مان و همچنین به کارگیری مدرسان با کیفیت خارجی کار کنیم.

 در این مراسم بازی نمادین چوگان نیز برگزار شد و در پایان از سند ثبت چوگان به نام ایران در سازمان یونسکو توسط وزیر ورزش و معاون رییس جمهور رونمایی شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا 

به اشتراک بگذارید

آخرین‌پست‌های ایران هورسی در اینستاگرام؛ ما را دنبال کنید: